Вие имате прво да ја знаете вистината

„Рио Тинто“ го суспендира проектот за рудник за литиум во Србија: „Ќе ги разјасниме сите спорни прашања“

Мултинационалната корпорација Рио Тинто одлучи привремено да го прекине проектот Јадар, кој предвидува истражување и отворање рудници за литиум во западна Србија, откако илјадници демонстранти ги принудија српските власти да го повлечат Просторниот план за спроведување на експлоатација на литиум во Лозница.

Весна Продановиќ, генерален директор на Рио Сава Експлорејшн, подружница на Рио Тинта во Србија, во петокот рече дека компанијата планира да го запре проектот Јадар и да повика на јавен дијалог за да ги запознае жителите со сите аспекти од планираното ископување литиум.

Во интервју за агенцијата Бета, Продановиќ вели дека одлуката на локалните власти за укинување на Просторниот план ја гледа „како знак дека е потребно дополнително да се презентираат одредени аспекти од проектот пред надлежните институции“.

„Отворениот дијалог е во интерес на сите засегнати страни, заедницата и компанијата, а следниот период го гледаме како можност за разјаснување на сите спорни прашања“, рече таа.

Соочен со притисок од илјадници луѓе на улиците и патиштата, српскиот претседател Александар Вучиќ се согласи да го повлече контроверзниот закон за експропријација.

Тогаш локалните власти во Лоизница побараа од Белград да го повлечат Просторниот план, чиј дел беше и експлоатација на литиум, а Вучиќ по посетата на жителите на Горњи Недељице кај Лозница рече дека со „Рио Тинто“ ќе „разговара поинаку“.

На прашањето како гледа на изјавата на Вучиќ, Продановиќ изјави дека проектот „Јадар“ во сите фази се развива во согласност со законодавството на Република Србија и според високите стандарди на Европската Унија.

„Еден од приоритетите е отворената комуникација за сите аспекти на проектот и тоа ќе продолжиме да го правиме и во наредниот период“, рече таа.

Продановиќ потврди дека нема потпишан документ меѓу Република Србија и Рио Тинто во врска со реализацијата на проектот „Јадар“ што резултира со обврски за која било страна и дека е потпишан само Меморандум за разбирање, „необврзувачки документ со кој се потврдува соработката со добра волја и во правната рамка за спроведување на проектот“.

Според неа, досега се предвидени 450 милиони долари за развој на проектот Јадар, а во јули годинава Рио Тинто „одлучил да издвои 2,4 милијарди долари, под услов да ги добие сите потребни дозволи и одобренија“.

Според планираниот износ, „Јадар“ би бил „една од најголемите странски инвестиции во Србија во изминатите две децении и еден од најголемите гринфилд проекти за литиум во светот“, рече Продановиќ.

Компанијата што таа ја предводи досега купила околу 140 хектари од потребните 600 хектари земјиште во областа Јадра со цел да го спроведе проектот, да отвори рудник со придружните капацитети, вклучително и јаловиште по хемиска обработка на рудата, што еколозите го гледаат како експлицитна закана за трајно загадување на земјиштето, изворите на вода и водотеците во сливот на реката Сава.

Во меѓувреме, откупот престана, а мештаните масовно одбиваат да го продадат земјиштето и да преговараат за продажба, тврдат активистите за еколошки бунт, додека Продановиќ вели дека „разговорите сè уште се во тек“.

На последниот протест пред зградата на српската влада во саботата, Движењето Граѓанско движење и иницијативи им постави ултиматум на српскиот претседател и владата да ги повлечат сите договори и да прогласат мораториум за ископ на литиум до 7 јануари“.

Истовремено, јавноста укажува на „големите корупциски потенцијали“ на проектот, а во опозицијата се зголемуваат оценките дека владата во Белград се обидува да го смири незадоволството на граѓаните од насилните протести во пресрет на парламентарните и претседателските избори најавени за почетокот на април следната година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!