Вие имате прво да ја знаете вистината

Уништени над милион вакцини: Со булдожер прегазени вакцините на АстраЗенека со поминат рок

Нигерија уништи стотици илјади вакцини за коронавирус со истечен рок, масовно уништувајќи повеќе од еден милион вакцини откако официјалните лица поднесоа жалби за краткиот рок на траење на вакцините донирани од западните земји.

Огромно количество застарени вакцини AstraZeneca беа фрлени на депонија во градот Абуџа во средата, а на видеото до кое дојде Ројтерс може да се види булдожер како дроби лекарства. Официјалните лица подоцна го објавија овој потег, очигледен обид да се смират стравувањата дека на жителите ќе им се даваат вакцини со поминат рок.

„Успешно повлековме 1.066.214 дози од вакцината AstraZeneca со поминат рок. Го одржавме нашето ветување дека ќе бидеме транспарентни за нигеријците. Денешното уништување е можност нигеријците да веруваат во нашата програма за вакцинација“, рече Фајсал Шуаиб, извршен директор на Нигериската национална агенција за развој на примарната здравствена заштита.

Шуаиб, исто така, им рече на новинарите дека Нигерија, и покрај тоа што знаела дека дозите ќе истечат за само две недели, била принудена да прифати донации затоа што вакцините за Ковид-19 остануваат ретки во поголемиот дел од Африка. Снимките се поднесени од неколку европски земји кои учествуваат во програмата за размена на вакцини КОВАКС.

По состанокот на претседателскиот комитет, министерот за здравство Осаги Еханире рече дека неговата земја повеќе нема да прифаќа вакцини со толку краток рок на траење.

Загриженоста за датумот на истекување на донираните вакцини AstraZeneca се појави на почетокот на овој месец, откако нигериските власти забележаа дека рокот на важност на вакцините брзо се приближува. Претходниот извештај на Ројтерс, сепак, сугерираше дека околу милион дози веќе го поминале својот датум до ноември.

На 19 декември, Светската здравствена организација процени дека речиси 13 милиони дози од вакцината биле администрирани во Нигерија, која има население од повеќе од 200 милиони, што ја прави најнаселената нација на континентот. Земјата има регистрирано повеќе од 227.000 инфекции со корона и скоро 3.000 смртни случаи од почетокот на пандемијата до крајот на 2019 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!