Вие имате прво да ја знаете вистината

Бајден на сите ќе им дозволи да се слави новогодишната ноќ: Се укинува забраната за допатување од 8 јужноафрикански држави

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе ги укине патните ограничувања наметнати на осум јужноафрикански земји минатиот месец, изјави денес висок претставник на администрацијата.

Кон крајот на минатиот месец, администрацијата на Бајден воведе забрана за речиси сите неамерикански државјани кои од неодамна живеат во Јужна Африка, Боцвана, Зимбабве, Намибија, Лесото, Есватина, Мозамбик и Малави, со „строги мерки на претпазливост“ поради новиот вид корона откриен во Јужна Африка.

На странските државјани на кои им е забранет влезот во Соединетите Држави бидејќи биле во една од осумте земји во изминатите 14 дена, повторно ќе им биде дозволено да патуваат во Соединетите држави кои заминуваат по 00:01 часот по источно време на 31 декември, изјави претставникот за Ројтерс.

Официјалниот претставник рече дека американските агенции за јавно здравје препорачале укинување на ограничувањата за патување, бидејќи нивното задржување нема да има значително влијание врз новите случаи во Соединетите држави, со оглед на широко распространетиот моментален пренос на болеста во Соединетите држави.

Тие исто така изразија уверување дека нема да биде потребна вакцина специфична за омикрон и дека постоечките вакцини и дополнителните вакцини се многу ефикасни, пренесува Дејли Мејл.

Омикрон е откриен во сите 50 држави. Дури 60 отсто од Американците се очекува да бидат заразени до март, иако повеќето од овие случаи веројатно ќе бидат асимптоматски.

Бројот на случаи заболени од коронавирус се зголеми за 38 отсто во период од 24 часа, покажуваат податоците на Центарот за контрола и превенција на болести објавени во четвртокот.

Бројот на нови инфекции скокна на 238.278 на 22 декември. Хоспитализациите се зголемија за 11 отсто за две недели, според Њујорк Тајмс, иако тој број е сè уште помалку од половина од својот врв во зимата 2020 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!