Вие имате прво да ја знаете вистината

За хрватите нема зима: потрошија повеќе од 200 милијарди куни годишнава, во Даночната управа изненадени од сумата

Хрватите во најрасипничкиот месец потрошиле повеќе од 13 и пол милијарди куни, а годишниот рекорд е срушен.

Досега годинава за прв пат ја надминавме потрошената сума од 201 милијарда куни. Големата гужва во продавниците не изненадува бидејќи хрватите традиционално најмногу купуваат и трошат за време на божиќните празници.

Некои граѓани физичките продавници ги заменија со интернет. Речиси 60 отсто од граѓаните овој Божиќ ќе купат дел од своите подароци преку Интернет, пренесува РТЛ.

Во УЈП изненадени од рекордот

Гледајќи ги сите активности, во 2019 година во фискалната каса поминале нешто повеќе од 191 милијарда куни, лани речиси 166 милијарди, а годинава, завршувајќи вчера, е соборен рекорд. За прв пат беше надмината бројката од 200 милијарди куни.

„Морам да признаам дека бевме изненадени од овие рекордни износи на фискализација. Во наредниот период очекуваме разрешување на ситуацијата, односно подобра состојба околу корона кризата, а како позитивен тренд би го истакнал влезот во еврозоната. “ изјави Славиша Пенава од Даночната управа.

Позитивниот тренд, велат аналитичарите, ќе продолжи и следната година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!