Вие имате прво да ја знаете вистината

Лавров со ново предупредување до Западот: Повлекувањето на Украина во НАТО е почеток на сериозен воен конфликт во Европа!

Политиката на привлекување на Украина во Северноатлантската алијанса, со можното распоредување на ракетни системи во близина на руската граница, создава сериозни воени ризици кои можат да предизвикаат конфликт од големи размери во Европа, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Политиката на вовлекување на Киев во НАТО, со можност за инсталирање ракетни системи во близина на нашата граница, претставува неприфатлива безбедносна закана за Русија, што создава сериозни воени ризици за сите инволвирани страни, потенцираше Лавров.

Тој оваа изјава ја даде за сараевски весник по повод 25-годишнината од започнувањето на дипломатските односи помеѓу Русија и Босна и Херцеговина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!