Вие имате прво да ја знаете вистината

Москва тврди: Запад испрати 10.000 воени инструктори во Украина?!Постојано се слушаат експлозии

Министерството за надворешни работи на Москва го обвини Западот дека го турка Киев во целосен конфликт и дека САД испраќаат илјадници војници во Украина.

„Дури 10.000 западни воени инструктори беа испратени во Украина да ги обучуваат војниците на таа источноевропска земја и да ја поддржат нејзината борба во Донбас“, тврди Москва, инсистирајќи дека 4.000 од нив се Американци, пренесува RT.

Говорејќи за време на брифингот, Марија Захарова, портпаролка на Министерството за надворешни работи на Москва, посочи дека присуството на странски воен персонал е знак дека Киев се подготвува за конфронтирачко решение на тековниот конфликт со двете самопрогласени отцепени републики во источниот дел на Донбас.

„Колку повеќе инструктори, толку е поголем воениот буџет на Украина“, рече таа.

„Колку повеќе оружје носат таму, толку почесто слушаме експлозии, не само на линијата на контакт, туку и во непосредна близина на цивилната инфраструктура.“

Според Захарова, тврдењата дека странски инструктори се во Украина за да помогнат во одвраќањето на руската агресија се „лаги“ и претставуваат „не само лицемерие или двојни стандарди – туку комбинација од богохулење и потсмев“.

Захарова ги обвини Киев и неговите западни партнери дека неискрено го оправдуваат присуството на инструктори врз основа на одбраната и воздржаноста на руската агресија, нарекувајќи го ова објаснување „лага“ и велејќи дека странските инструктори се „директно одговорни за настаните во Донбас“.

„Наместо да се стави крај на граѓанската војна, која трае веќе осум години, се чини дека Киев се подготвува за насилно решение на проблемот во Донбас“, додаде таа.

Захарова, исто така, ги отфрли изјавите на украинските власти во кои тие инсистираа дека се обидуваат да ја деескалираат ситуацијата како „лажни“.

Конфликтот во Донбас започна во 2014 година, кога сепаратистите во украинските региони Доњецк и Луганск основаа самопрогласени отцепени републики по Мајдан во 2014 година, кога избија насилни улични протести, што доведе до соборување на поранешниот претседател Виктор Јанукович, чија администрација беше во релативно силни дипломатски врски со Москва. Киев ја обвини Русија дека работи со бунтовниците и поттикнува граѓанска војна, што Кремљ го негираше.

Русија и Украина потпишаа договори од Минск во 2014 и 2015 година, наменети за ставање крај на војната во Донбас. Досега договорот не стапи на сила, а руските лидери ја обвинија украинската страна за неуспехот да го испочитува својот крај на договорот со тоа што одбива да преговара со сепаратистите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!