Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова се најапсурдните ковид рестрикции во ЕУ: Потребен е дури и за колење свињи

Напорите во Европа да се поттикне вакцинирањето против Ковид-19 за да се дојде до сертификати кои докажуваат дека некое лице било вакцинирано, тестирано негативно или заразило со Ковид создадоа планина од регулативи.

Еве неколку збунувачки правила додека европејците се подготвуваат за уште една сезона на зимски одмори во сенка на заканата од пандемија:

Чешка „забави за колење свињи“

Сертификациите за Ковид станаа задолжителни за различни јавни настани низ Европа. Во Чешка регулативата е проширена и на колење свињи – предбожиќна традиција во која месар доаѓа во домовите на луѓето за да го спастри месото за празничните деликатеси.

Уредбата вели дека сега се потребни сертификати за коронавирус за да учествуваат на овие „забави за колење свињи“ и дека до 1.000 луѓе можат да присуствуваат на настани каде што обично има само неколку членови на семејството.

Простор за танцување во Англија

Во Англија, сега се потребни сертификати за ковид во ноќни клубови и пабови со подиуми за танцување или „простор за танц“.

Сепак, условот во пабовите важи само од 1 часот по полноќ, што значи дека гостите можат да одат на подиумот пред 1часот за да не треба да приложат потврда.

Сопствениците на клубовите се спротивставија на можноста персоналот да го обиколува подиумот за да ги проверува пропусниците по 1 часот.

Заштитени парохии во Грција

Присуството на божиќните миси во грчките цркви стана мистерија. Владата во ноември пресуди дека невакцинираните мора да направат брз тест или да покажат доказ за вакцинација за да одат во црква.

Водечкото тело на Грчката православна црква, каде што многу свештеници изразија скептични ставови за вакцините, рече дека не е во позиција да врши проверки на влезовите на црквата.

Политика за вакцини во Латвија

Во Летонија, административните службеници се привремено суспендирани доколку немаат сертификат за ковид.

Досега суспендирани се 19 општински советници низ државата.

Според новите правила, второпласираните кандидати на изборите привремено ги добиваат нивните работни позиции, иако изгублие на изборите.

Пратеничката на националниот парламент Јулија Степаненко, ко-основач на партијата Латвија е исто така суспендирана.

Сертификат за бензинска пумпа во Литванија

Потребен е сертификат за КОВИД за да се оди на бензинска пумпа во Литванија.

Претходно важеше дека на бензинските пумпи можеа да влегуваат лица без потврди за КОВИД, но само помалку од 15 минути.

Во секој случај, автомобилот сè уште може да се наполни ако е можно да се плати со картичка на отворено.

Луѓето без сертификат во Литванија исто така не смеат да одат во големи трговски центри, спортски сали или бањи. Не им е дозволено да влегуваат во ресторани, но можат да купат храна надвор или да седнат во летните тераси – малку веројатни шанси бидејќи температурите паѓаат до – 10 степени во главниот град Вилнус.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!