Вие имате прво да ја знаете вистината

Остри обвинувања против Германија: „Тие сакаат да ја претворат ЕУ во четврти Рајх“

Полскиот вицепремиер Јарослав Качински ја обвини новата германска влада дека сака да ја претвори ЕУ во „Четврти Рајх“.

Другите лидери на ПиС, партијата на Качински, неодамна ја употребија истата фраза за да ги опишат намерите на новата берлинска коалициона влада на левиот центар кон европските земји.

Договорот што го постигнаа трите партии за формирање на германската владејачка коалиција навистина кажува дека нејзината крајна цел е федерална европска држава.

Тој аспект од договорот беше осуден од полската влада на ПиС, а Качински дури тврдеше дека таквата ситуација ќе и го одземе на Полска правото на самоопределување.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја искористи неодамнешната посета на германскиот канцелар Олаф Шолц во Варшава за да ги критикува аспирациите на коалициската влада за членство во ЕУ, користејќи и термини кои се однесуваат на Третиот Рајх.

Полската влада е во конфликт со Европската комисија околу реструктуирањето на судството во земјата, за кое ЕУ смета дека ги политизира судиите.

Европската комисија веќе поднесе неколку тужби против Варшава за реформи во правосудството, а поднесе и тужби до Европскиот суд на правдата, што предизвика длабок јаз меѓу Варшава и Брисел.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!