Вие имате прво да ја знаете вистината

Свештеник осуден на 21 година затвор поради сулување и малтертирање на малолетници!

Рускиот суд осуди поранешен православен свештеник на 21 година затвор за наводно посвојување на 70 деца и за серија злосторства со злоупотреба на деца како и силување.

Николај Стремски е осуден за силување на неколку деца и за други насилни дејствија во неговата парохија на Урал, југозападна Русија, јавува BBC.

Свештеникот бил познат по најголемото семејство во Русија и бил одликуван со Национален орден на родителска слава.

Како игумен на градот Саракташ, тој и неговата сопруга воделе згрижувачки дом за деца од почетокот на раните 1990-ти, посвојувајќи деца од сиропиталишта во регионот.

Тој бил уапсен во 2019 година и е под истрага за злосторства против седум малолетници.

Стремски обвинувањата против него ги оцени како клевета и не вистинити.

Судот осудувајќи го на затвор во казнена колонија, судот во Саракташ денес дополнително му забрани да работи со деца на 20 години и му го одзеде националниот поредок на родителска слава.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!