Вие имате прво да ја знаете вистината

Страшно злосторство во Сплит: Ја избодел мајка си со кујнски нож, на полицијата и рекол дека убил демон

Страшно злосторство се случило во Сплит.

Дваесет и осумгодишниот М.П. кој работи како готвач, а досега бил казнет само за нарушување на јавниот ред и мир, ќе одговара за тешкото убиство на мајката си, Ива П., која полицијата вчера попладне ја пронашла мртва во стан на шести кат од зграда на улицата Мосеќка.

Полициски службеници на Сплитско-Далматинската полициска управа ја завршија истражната постапка против 28-годишникот поради сомнение дека сторил кривично дело „тешко убиство“, се вели во соопштението на Управата на полицијата на Сплит Далмација.

„Убив демон“

Жената имала мноштво рани нанесени од голем кујнски нож и ја нашле во собата. Во станот немало траги на насилство, пишува далматинскиот портал.

Полицијата дошла на вратата од семејниот стан по пријава на загрижени граѓани дека неколку дена не можат да остварат контакт со неа. Нив ги пречекал синот на убиената.

Тој на полицијата и рекол: „Убив демон“. Веднаш бил уапсен, не пружајќи никаков отпор. Тој бил однесен во психијатриско одделение провери дали е способен да подлегне на кривична истрага. Лекарите процениле дека не е растроен, па бил пренесен на распитување во полиција.

Тој во текот на денот ќе биде предаден на надзорникот на притворот, по што ќе биде сослушан од заменик државен правобранител. Пред тоа ќе биде прегледан од психијатар кој треба да го утврди неговото психичко здравје. Претходно тој се лекувал од психички проблеми, но амбулантски, а имал и препишано терапија.

Убиената жена последен пат била видена жива претходната вечер. Таа и нејзиниот син биле во посета на нејзината сестра. Убиството се случило или во текот на ноќта или вчераутро.

Ова е трето тешко убиство на жена во Сплит во последните три месеци.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!