Вие имате прво да ја знаете вистината

Харадинај со остри критики: „Владата на Курти е неспособна“

По повод енергетската криза во Косово, лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, ја нарече владата на Албин Курти неспособна да управува со ситуацијата.

Харадинај на денешната парламентарна седница рече дека актуелната влада е најлошата што ја имала Косово, пишува Репортерс.

Тој потсети дека Самоопределување на Курти освои околу 50 отсто од гласовите, но дека оваа влада никогаш не се грижи за безбедноста.

„Некомпетентна влада во надворешната политика, прва што успеа да создаде екстремна недоверба кон САД, прва што го предаде Косово во рацете на некои европски претставници и тие ги решаваат нашите најчувствителни прашања. Таа е Владата е таа што ги опустоши инвестициите во енергетиката“, рече Харадинај на седницата на Собранието.

Хардинај побара и укинување на полицискиот час по доаѓањето на припадниците на дијаспората кои таму ќе ги поминат празниците.

„За крај, оваа влада и се раздолжува на нашата дијаспора, на оние кои им помогнаа да дојдат на власт, со најлош прием, долги чекања на граница и полициски час. Ова значително им го отежнува престојот во земјата“, рече Харадинај.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!