Вие имате прво да ја знаете вистината

Бајден доби пцост наместо божиќна честитка, се чини дека не разбира за што се работи: „Се согласувам“

Американскиот претседател Џо Бајден и неговата сопруга Џил беа домаќини на традиционалниот годишен претседателски телефонски повик со децата – како дел од програмата NORAD Tracks Santa, Белата куќа го следеше напредокот на Дедо Мраз и неговите ирваси ширум светот и добиваше повици од родителите и нивните деца .

На Бајден за време на вечерата му се јавило и семејство од американската сојузна држава Орегон – таткото Џаред и децата Грифин (11), Хантер (3), Пајпер (4) и Пенелопе (2). Додека малите открија што би сакале да добијат од Дедо Мраз, таткото му одговорил на претседателот, откако овој му рекол „Се надевам дека имаш прекрасен Божиќ“, со провокација велејќи му „Среќен Божиќ и ајде Брендон “.

„Ајде, Брендон, се согласувам“, повтори Бајден, кој очигледно не го сфати значењето на коментарот на Џаред, односно навредата против Бајден.

Патем, фразата „ајде, Брендон“ стана еуфемизам кај многу американски конзервативци за пцовката „F*ck Joe Biden“ (во превод „Е**ати го Џо Бајден“) откако на една од НАСКАР трките, водителката наводно погрешно слушнала извици од публиката која извикувала „Е**ти го Џо Бајден“, поради бучавата во позадина, и рекла дека публиката извикува „Ајде Брендон“ во чест на победникот на трката Брендон Браун.

Но, се покажа дека публиката во Алабама, каде што се одржа трката, навистина извикуваше „Е**ти го Џо Бајден“. Слоганот во меѓувреме стана популарен меѓу поддржувачите на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Самиот Брендон Браун, возачот на трката, подоцна јавно изрази незадоволство од присвојувањето на неговото име за слоганот против Бајден.

„Не сакам да бидам замена за пцуењето“, изјави тој неодамна за Њујорк Тајмс.

Белата куќа не го коментираше инцидентот, но тој стана апсолутен хит на социјалните мрежи. Дел од јавноста се забавуваше со повторувањето на фразата од Бајден, додека некои, вклучително и оние од конзервативните кругови, сепак заклучија дека шегата е невкусна.

– Не е соодветно да му се каже на претседателот на САД „ајде, Брендон“ кога човекот сакаше само да ти го честита Божиќ. Добрите манири сепак треба да бидат важни – рече Ерик Ериксон, познат конзервативен колумнист.

– Луѓето кои го мразеа Бајден веќе најдоа сладок начин јавно да кажат „оди си“ без страв дека ќе ја загубат работата или ќе сносат некои други негативни последици – заклучија некои други корисници.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!