Вие имате прво да ја знаете вистината

Експлозија на бомба во ресторан во Конго: „После експлозијата продолжија пукотници, има загинати“

Бомба експлодираше во ресторан во Бења во Демократска Република Конго денес околу 19 часот по локално време.

Според извештаите, експлозијата се случила веднаш по католичката миса, а потоа дошло и до пукање.

Градоначалникот на Бења, Нарсис Мутеба Кашале, ја предупреди јавноста: „Бомба штотуку експлодира во центарот на градот. Заради безбедност, го молам населението да остане дома“.

Владата објави соопштение во кое го осудува овој чин, во кое се вели: „Владата ја осудува експлозијата на бомба во кафеана во Бени оваа Божиќна вечер, а тоа е дело на бомбаш самоубиец. Пријавена е загуба на човечки животи. Безбедносните служби се веќе распоредени и се направени првите чекори. Ќе го истражиме случајот детално“.

Пријавени се три лица загинати во бомбардирањето.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!