Вие имате прво да ја знаете вистината

Нов разговор меѓу Лукашенко и Путин: Посебен акцент на одбраната

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко телефонски разговараше со лидерот на Руската Федерација Владимир Путин, јави агенцијата БелТА.

Се појаснува дека Путин и Лукашенко разговарале за програмата на настаните во Санкт Петербург, како и за актуелните прашања на соработката меѓу двете земји, особено во областа на одбраната.

„Денеска имаше уште еден телефонски разговор – со претседателот на Русија, од страна на шефот на белоруската држава. Александар Лукашенко и Владимир Путин разговараа за програмата на настаните за време на посетата на претседателот на Белорусија на Санкт Петербург“, се вели во соопштението.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!