Вие имате прво да ја знаете вистината

Талибанците продолжуваат со рестрикциите: Не смее да се слуша музика во автомобилите и да се возат жени без хаџиб

Талибанците забранија да се слуша музика во автомобилите, како и жените да не можат да се возат без хиџаб.

Авганистанското Министерство за исламска ориентација издаде пишана препорака до возачите да не вклучуваат музика и да не примаат во возилата жени без хиџаб.

Талибанците го зазедоа Кабул на 15 септември и ја презедоа власта во Авганистан, а на почетокот на септември го објавија составот на привремената влада. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!