Вие имате прво да ја знаете вистината

Британската ТВ водителка по грешка ја објави смртта на папата Франциск и продолжи како ништо да не се случило (видео)

Кајли Пентелоу, новинарка и водителка на вестите на британската мрежа ИТВ, по грешка ја објави смртта на 85-годишниот папа Франциско за време на написот за божиќната порака Урби и орби.

Во фокусот на свеченото обраќање на Папата беа неговите молитви за крај на пандемијата. Тој рече дека вакцините треба да бидат достапни за оние на кои им е најпотребна. Неговата смрт беше прогласена, ух, извинете, рече Пентелоу во саботата навечер.

По плоштадот Свети Петар, на екранот се појави водителката Пентелоу која продолжи да ги чита вестите како ништо да не се случило.

Нејзиниот гаф веднаш се прошири на социјалните мрежи. Стана предмет на потсмев, но многумина изразија разбирање за грешката.

Сите грешиме, некој веднаш нека и даде пијачка на ова читателка на вести, коментираше новинарот на Би-Би-Си, Скот Брајан.

Сетете се на оние кои денес работат во Божиќната смена, напиша една личност, додека една поранешна водителка ја откри веројатната причина за грешката.

Кога работев за ITV, моравме да вежбаме во случај на смрт на кралицата Елизабета. Имавме подготвени некролози, но сите имиња беа заменети со Госпоѓа Браун за да се избегнат вакви грешки, објасни таа.

Кајли Пентелоу испиша историја на телевизија, е еден од коментарите на Твитер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!