Вие имате прво да ја знаете вистината

Во Јапонија поради снежни врнежи откажани се повеќе од 100 домашни летови, а погодени се 7.500 патници

Повеќе од 100 домашни летови во Јапонија беа откажани утрово поради обилниот снег во северните и западните делови на земјата, соопштија двете најголеми јапонски авиокомпании.

АНА Холдингс откажа 79 летови до 16 часот по локално време, што влијаеше на 5.100 патници, изјави Хироаки Хајакава, главен оперативен директор на авиокомпанијата.

Јапан ерлајнс откажа 49 летови до 16 часот по локално време, при што беа погодени 2.460 патници, изјави портпаролот на компанијата.

Илјадници летови беа откажани ширум светот за време на Божиќниот викенд поради брзото ширење на новата омикронска варијанта на коронавирусот.

Јапонија, која ги зајакна граничните контроли за да се бори против заканата од омикрон, забележа само десетина локално пренесени случаи на новиот коронавирус и вкупно 231 лице заразено со омикрон, вклучително и пристигнувања во странство.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!