Вие имате прво да ја знаете вистината

Германците ќе блокираат една од најпознатите порно страници во светот: „Имаме судска одлука!“

Германските власти би можеле да го блокираат xHamster, една од најголемите порно страници во светот, бидејќи ја занемарува заштитата на децата и младите, пишува Spiegel.

На долгогодинешниот порно сајт му се заканува блокада поради непочитување на законската заштита на децата и младите. Директорот на државната канцеларија за медиуми во Северна Рајна-Вестфалија, Тобијас Шмид, за новинската агенција ДПА изјави дека имаат правосилна судска одлука, на која xHamster нема право на жалба. Управниот суд во Дизелдорф на 1 декември пресуди дека државната институција е целосно во право.

Правната ситуација е јасна, посочува Шмид: тоа е порнографија, страницата не ја проверува возраста на корисникот, што ја налага германскиот закон. Агенцијата ги контактираше мрежните оператори, вклучувајќи ги Водафон и Телеком: Шимд вели дека ги информирала дека има нелегална содржина на нивните мрежи што треба да се блокира.

Портпаролот на Телеком одговори дека технички ќе го забрани пристапот до страницата доколку добијат правен налог. Од „Водафон“ велат дека во моментов работат на правна проценка.

xHamster е една од најголемите веб-локации во светот, која содржи нелегално снимени снимки, меѓу другото, со жени кои очигледно се снимени или фотографирани против нивна волја.

Од XHamster одговараат дека се подготвени да соработуваат со германските власти и дека блокирањето на содржината би било „далеку од оптималното решение“, бидејќи малолетните корисници би се префрлиле на помали страници, каде што би биле изложени на поекстремни содржини. Сепак, велат дека проверката на возраста на корисниците може да се примени само доколку сите останати во индустријата одлучат да го направат тоа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!