Вие имате прво да ја знаете вистината

Златан ги разбесни католиците на Божик, каква скандалозна честитка на контроверзниот фудбалер (фото)

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ (40) им го честиташе Божиќ на сите верници според Грегоријанскиот календар, но успеа да разбесни голем дел од навивачите.

Несоодветната фотографија ја осудија католиците во Италија. Златан вели дека само ја продолжил традицијата. Имено, Ибрахимовиќ го објави средниот прст заедно со пораката „Среќен Христмас“.

За помалку од еден час доби речиси половина милион „лајкови“ за таа фотографија на Инстаграм, но имаше многу од оние на кои пораката не им се допадна. Навивачите го опсипуваа со негативни пораки, некои му посакуваа да не постигне ниту еден гол во 2022 година, а некои го прозваа поради потеклото. Некои беа груби, го навредуваа и пцуеја.

Изгледаш како да си од Балканот! Можеш од Босна, но Босна од тебе никогаш. Се надевам дека наскоро ќе треба да ја завршиш кариерата.

За некои фотографијата и целиот пристап беа духовити, па го поддржаа Златан со весели емотикони и позитивни коментари.

Минатата година Ибрахимовиќ на Инстаграм на 25 декември го стави средниот прст во оделото на Дедо Мраз, а оваа година средниот прст е всушност свеќа, а на врвот се пали пламен. Кога и да зборувал за религијата, Златан би рекол дека верува само во себе, но дека ги почитува верувањата на другите.

Мојата религија е почит кон другите. За сите вери и за сите мислења. Така пораснав, така размислувам и сега, изјави Златан.

Неодамна Ибрахимовиќ го посети папата Франциско во Ватикан, кога се фотографираше со него и долго време помина во пријатен разговор.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!