Вие имате прво да ја знаете вистината

Кралицата Елизабета го расплака островот: „Сега научив зошто Божиќ понекогаш може да биде тежок …“

Животот се состои од разделби и состаноци. Колку и да ни недостига, знам дека би сакал да уживаме во Божик.

Британската кралица Елизабета Втор, како и секоја година, се обрати до јавноста и испрати трогателна божиќна порака, пишува Би-Би-Си .

Овогодинешната порака беше особено емотивна и лична за кралицата, бидејќи оваа година таа го прославува својот прв Божик без нејзиниот сопруг, принцот Филип , на кого му оддаде почит во пораката.

Божик може да биде тежок за оние кои изгубиле близок. Оваа година посебно разбрав зошто, беше искрена кралица.

Таа го нарече принцот Филип „сакан“ и откри дека го чувствувала неговото присуство за време на празниците.

За време на говорот, на масата на која седеше кралицата можеше да се види нејзината фотографија со принцот Филип, со кој беше во брак 73 години.

Животот се состои од разделби и средби. Колку и да ни недостасуваше, знам дека би сакал да уживаме во Божик, рече кралицата.

Кралицата Елизабета Втора ѝ се обраќа на јавноста за Божик преку телевизија од 1957 година, а дотогаш таа традиција, која започна во 1932 година, се емитуваше на радио.

Оваа година, покрај сеќавањето на нејзиниот покоен сопруг, таа зборуваше и за важноста на семејните вредности во несигурни времиња како ова и ги пофали принцот Чарлс и принцот Вилијам за нивната посветеност во справувањето со климатските промени.

Во пораката таа го најави и својот платинест јубилеј со кој се одбележуваат 70 години од нејзиното доаѓање на тронот.

Кралицата овој Божик го поминува со својот најстар син Чарлс и неговата сопруга Камила .

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!