Вие имате прво да ја знаете вистината

Мила Јововиќ за нејзиниот татко, поранешен затвореник, нејзиниот дедо на Голи Оток и нејзиниот прекар „руски шпион“

Таткото на познатата актерка Богдан Јововиќ во 1994 година заврши зад решетки бидејќи, како што вели неговата ќерка, верувал дека може да направи голем бизнис од здравственото осигурување.

Актерката Мила Јововиќ е родена во Украина. Нејзината мајка е Галина Огинова Јововиќ, а татко и е Богдан Јововиќ, чие семејство има корени од Црна Гора. Таа во една прилика на социјалната мрежа Инстаграм откри како нејзините предци биле борци во Втората светска војна, а потоа повторно привлече големо внимание во јавноста со фактот – дека и самиот татко и имал бурно минато.

Тато мислеше дека може да направи голем бизнис од здравственото осигурување, па затоа заглави во затвор во 1994 година, каде што остана пет години. Многу сме блиски, особено откако го добив првото дете. Тој живее во Лас Вегас и кога може доаѓа да не посети.

Од мајка ми ја наследив љубопитноста, љубовта кон литературата и уметноста и дефинитивно треба добро да размислам пред да одлучам за нешто. Добив импулсивна страна од татко ми, бестрашност, подготвеност понекогаш да ризикувам. Сепак, јас сум потомок на прилично револуционерно семејство. Јас сум веројатно единствениот член од семејството Јововиќ кој не бил во затвор.

Дедо ми, а мислам и неговите браќа, беше затвореник на Голи Оток. Таа приказна за тој остров ме фасцинира! Затоа сакам да снимам филм за Голи Оток со мојот братучед Мирко, кој е режисер. Речиси го сфатив вистинското значење на тоа име, во смисла на „гол остров“. Тогаш уште повеќе ме интересира таа тема. За Американците тоа би било многу интересно. Би сакал да направам филм за дивата, насилна, драматична историја на моето семејство. Не можевме да ја избегнеме, па и да сакаме, рече еднаш Мила, па продолжи со тоа како сака да ги посети Србија и Црна Гора, но дека татко и не ни размислува за тоа.

“Како и повеќето Срби, тој има проблем со простувањето, одмаздата и таквите чувства кои се пренесуваат од колено на колено. Многу ми беше тешко што семејството е толку поделено. А потоа се случи да се роди ќерка ми, е прва Јововиќ роден во Америка, а дека Бранко кој почина два месеци подоцна, е првиот Јововиќ е погребан во Америка.

Токму кога сакаа да раскинат, ги поканив сите да го видат бебето. Тогаш беа таму, со мене, оставајќи ги сите проблеми зад себе, славевме нов живот. Беше многу емотивно. Татко ми пред тоа беше нервозен, не знаеше како ќе испадне се. Тој се опушти во текот на вечерта. Следното утро, насмевката никогаш не го напушти неговото лице, а јас не можев да престанам да плачам од среќа.

Тој ми рече: Знаеш, никогаш не би се согласил на сето ова. Само ти можеше да ме убедиш, ти си единствениот Јововиќ кој може да го собере целото семејство. Тоа беше олеснување за него. Инаку, тој ја обожава својата внука, мојата ќерка, која и ја нареков Евер Габо. Евер е старо шкотски име за мажи и тоа беше желба на мојот партнер, режисерот Пол Андерсон. А Габо е комбинација од првите букви од имињата на моите родители Галина и Боги, изјави тогаш Јововиќ, а подоцна доби уште две деца, исто така ќерки Дашиел и Ошин.

Таа зборуваше и за прилагодување во Америка, каде што се пресели од Европа.

Русите ме сакаат исто како и јас нив.Тоа е моја култура,таму сум родена.Имав проблеми во први одделенија во Америка,соучениците ме нарекуваа руски шпион. Децата знаат да бидат сурови. Тешко ми беше се разбира, но потоа ќе ги сфатите добрите страни на сето тоа. Тешкотиите постојат за да ви помогнат да станете подобра личност, а не да останете мрзливи и незаинтересирани за животот, нагласи таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!