Вие имате прво да ја знаете вистината

Милорад Додик за Велт: Аналена Бурбок нема поим за нашиот живот, никогаш не ни била тука

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина од Република Српска, Милорад Додик, изјави дека новата министерка за надворешни работи на Германија, Аналена Баербкок, повикувајќи на санкции против него, покажува дека „нема поим за нашиот живот бидејќи никогаш не била тука“.

Додик во интервју за германски „Велт“ вели дека знае што значи почетокот на мандатот и дека новата министерка има свои амбиции.

„Мислам дека воведувањето санкции не е соодветно за германската демократија. Зошто Германија или која било друга земја да владее со нашата земја? Владата треба да работи со демократски избрани функционери. Јас бев избран на оваа позиција со 60 проценти од гласовите. министерката претставува партија која не е ни „најголема во Германија. Можеби и треба брз успех и мисли дека може да постигне нешто овде. Но успехот се мери на крајот, а не на почетокот. Таа нема поим за нашиот живот, таа никогаш не ни била овде“, рече Додик.

Додик најголемиот дел од интервјуто го посвети на разговорот за високиот претставник во БиХ, Кристијан Шмит.

Додик рече дека Дејтонскиот договор предвидува дека високиот претставник мора да биде назначен од потписниците, вклучително и Република Српска, и потврден од Советот за безбедност на ОН.

„Ништо од тоа не се случи. Жал ми е што г-дин Шмит мора да помине низ сето ова. Но, нема шанси да дозволиме некој да ни наметнува закони само затоа што е добра личност. Но добра личност е и мојата мајка, таа е најдобра личност во Светот, па не е висок претставник“, вели Додик.

Тој нагласи дека доколку Германија воведе санкции кон Русија, не може да се очекува дека Русија ќе го поддржи нејзиниот предлог за висок претставник.

„Лично сум се сретнал со Путин многу пати, вклучително и неодамна. Тој има одговорна позиција. Тој вели дека е заинтересиран за одржување на мирот во БиХ по секоја цена. Го почитува Уставот. И се држи настрана од внатрешните работи. Тој не е како германската министерка“, рече тој.Додик.

Во продолжение Додик ги повтори претходните тези дека не сака отцепување, туку заштита на Уставот на БиХ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!