Вие имате прво да ја знаете вистината

Не беа поштедени ни жени ни деца, крвав божиќен ден во Мјанмар, јагленисани тела на сите страни (видео)

Повеќе од 30 луѓе, меѓу кои и жени и деца, беа убиени, а нивните тела запалени во држава зафатена со војна, Кајаха во Мјанмар.

Ова го кажаа локалните жители, а го потврдија и медиумите и локалните здруженија за заштита на човековите права.

Групата за човекови права Карени објави дека ги пронашла изгорените тела на внатрешно раселените лица, вклучително и старци, жени и деца, кои беа убиени од војската на Мјанмар, во близина на селото Мо Со во градот Хпрусо, објави Индекс.

Силно ги осудуваме нехуманите и брутални убиства, напиша групата во објава на Фејсбук.

Армијата на Мјанмар соопшти дека убила неодреден број „вооружени терористи“ од опозициските вооружени сили во селото, објавија државните медиуми.

Тие беа во седум возила и не застанаа поради војската, велат тие.

Фотографиите објавени од групата за човекови права и локалните медиуми покажуваат јагленисани остатоци од телата во изгорените камиони.

Националните одбранбени сили на Карен соопштија дека жртвите не биле од нивните редови, туку цивили кои бараат засолниште од конфликтот.

„Бевме шокирани кога ги видовме сите овие тела, деца, жени и постари лица, изјави командантот на групата за Ројтерс, барајќи да остане анонимен.

Еден селанец кој побарал безбедносни причини да не биде именуван рече дека знаел за пожарот во петокот вечерта, но не можел да оди на местото на настанот поради пукањето.

Отидов да видам утрово. Видов изгорени тела, детска и женска облека расфрлани наоколу, рече тој.

Мјанмар е во превирања откако армијата ја собори избраната влада на добитничката на Нобеловата награда Аунг Сан Су Чи пред речиси 11 месеци.

Војската прогласи многу противници за предавници или терористи.

Цивилите огорчени од пучот и последователното задушување на протестите го кренаа оружјето.

Многу локални сили на отпорот се појавија низ целата земја.

Војската прогласи многу противници за предавници или терористи, вклучително и самопрогласената влада на национално единство која се обидува да лобира кај меѓународната заедница и да ја спречи хунтата да ја консолидира моќта.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!