Вие имате прво да ја знаете вистината

Новак Ѓоковиќ прогласен за најдобар спортист на Европа по четврти пат

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е избран за најдобар спортист во Европа за 2021 година во 64-от избор на новинските агенции.

Ѓоковиќ, освојувач на три грен слем титули оваа година, победи со 172 поени и по четврти пат во кариерата ја освои оваа награда, по 2011, 2015 и 2018 година.

Второто место му припадна на минатогодишниот победник, играчот на Баерн Минхен Роберт Левандовски (Левандовски, 133 поени), додека трет беше новиот светски шампион во Формула 1, Макс Верстапен (125 поени).

Во топ 10 се и норвешкиот атлетичар Карстен Ворхолм (112), холандскиот атлетичар Сифан Хасан (94), словенечкиот велосипедист Тадеј Погачар (79), грчкиот кошаркар Јанис Адетокумбо (55) и италијанскиот спринтер Марсел Ламонт Џејкобс (51), шведскиот спортист Арманд Дуплантис (29) и нордиската скијачка Норвежанка Тереза ​​Јохауг (28).

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!