Вие имате прво да ја знаете вистината

Новиот германски министер за земјоделство: „Треба да ги заштитиме младите луѓе со контролирана марихуана“

Новиот германски министер за земјоделство, поранешен шеф на Зелените, Џем Оздемир, се изјасни против премногу ниските, дампирани цени на храната. „Не смее да има повеќе ситни цени на храната, тие ги водат фармите во пропаст, ја спречуваат благосостојбата на животните, го поттикнуваат исчезнувањето на видовите и ја загадуваат животната средина“, изјави Оздемир за Bild am Sonntag.

Цените на храната и земјоделските производи мора да растат, посочува Оздемир. Луѓето во Германија треба да ја ценат својата храна исто колку и автомобилот, учи лидерот на Зелените. „Понекогаш имам чувство дека доброто моторно масло ни е поважно од доброто масло за салата“, критикуваше министерот. Цената на храната мора да биде повисока за да се поддржи подобро, одржливо органско производство.

Новиот министер за земјоделство најави дека планира построги регулативи за готовите производи за да ги натера луѓето да се хранат поздраво: над 50 отсто од возрасните Германци се со прекумерна тежина. „Причината за тоа е премногу шеќер, маснотии и сол, особено во готовата храна“, рече Оздемир. Според него, време е да се смени тактиката. Политичарите предолго се обидуваат да ја убедат прехранбената индустрија да ги намали нездравите состојки. Тоа е тоа, вели Оздемир: сега производителите ќе треба да го направат тоа.

Министерот за земјоделство сака до 2030 година да ги прошири површините за одгледување органска храна од сегашните речиси 10 на 30 проценти. Државата мора да биде модел, мензите во јавните институции мора да користат повеќе регионални и органски производи.

Тој најави и поголема контрола врз употребата на домашните животни: се надева дека Германија ќе одгледува помалку домашни животни, во подобри услови, а новиот закон треба да воведе надзорни камери во кланиците, изјави тој за Билд ам Зонтаг.

Министерот Оздемир најави претстојна легализација на канабисот веднаш штом Бундестагот ќе донесе нов закон. ЦДУ повеќе не може да ни го забранува тоа“, рече лидерот на Зелените. Досега беше дозволено одгледување коноп за медицински цели. Новата германска влада планира „контролирана дистрибуција на канабис до возрасните, за консумирање во лиценцирани продавници“.

Со тоа би се контролирал квалитетот, би се спречил преносот на токсични материи и ќе се обезбеди заштита на малолетниците, според коалицискиот договор. Легализацијата ја зајакнува заштитата на младите и потрошувачите, а истовремено ја растеретува и полицијата која може да се концентрира на нелегалниот пазар на тешки дроги, рече министерот кој вели дека голем број земјоделци се заинтересирани за одгледување канабис.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!