Вие имате прво да ја знаете вистината

Путин со отворена закана: Ако и овој пат САД И НАТО не нè послушаат , ќе има многу различен воен одговор од Русија

Доколку Вашингтон и НАТО одбијат да дадат безбедносни гаранции за Русија, воено-техничкиот одговор на Москва може да биде многу поинаков, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

„Одговорот може да биде многу различен. Тоа зависи од предлогот што ни го дадоа нашите воени експерти“, рече Путин во интервју за телевизијата „Русија 1“, за тоа каков може да биде воено-технички одговор на Русија доколку САД и НАТО „не слушнат и овој пат“.

Истовремено, рускиот лидер нагласи дека Русија ќе се залага да постигне правно обврзувачки резултат во тие преговори, а не да ги прекине. „Токму тоа е она кон што ќе се стремиме“, рече Путин.

На годишната прес-конференција рускиот претседател објави дека проширувањето на НАТО на исток е неприфатливо и дека понатамошните дејствија на Русија нема да зависат од текот на преговорите, туку од безусловното обезбедување на безбедноста на Русија.

На 17 декември Русија објави нацрт-договори со Соединетите Држави и НАТО, кои вклучуваат одредби за меѓусебни безбедносни гаранции во Европа, нераспоредување на ракети со среден и краток дострел и одбивање за натамошно проширување на НАТО на исток, вклучително и на поранешните републики на СССР.

Документите беа предадени на Вашингтон и неговите сојузници. Во еден момент од нацртот се предлага НАТО да даде гаранции дека Алијансата нема да се прошири на територијата на Украина. Како што изјави претходно заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, доколку НАТО и САД не реагираат на барањата на Русија за безбедносни гаранции, тоа може да доведе до нова рунда конфронтација. НАТО потврди дека ги добил предлозите, дека ќе ги проучи, но дека ќе ја земе предвид позицијата на Киев.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!