Вие имате прво да ја знаете вистината

Русите повеќе не и се закануваат само на Украина: „Видете, ова со Финска и Шведска може да има сериозни воени последици“

Руското Министерство за надворешни работи предупреди дека евентуалниот влез на Шведска и Финска во НАТО ќе има „сериозни“ воени и политички последици кои нема да останат незабележани од Москва.

„Упорните напори на НАТО да ги вовлече овие две земји во орбитата на своите интереси и опортунистички политики не останаа незабележани од Русија“, рече Марија Захарова , портпаролка на руското министерство.

„Сосема е очигледно дека влезот на Финска во Шведска во НАТО ќе има сериозни воени и политички последици што ќе бара соодветен одговор од руската страна“, рече таа.

Москва ја гледа политиката на избегнување какви било сојузи, која традиционално ја спроведуваат Шведска и Финска, како важен фактор за обезбедување стабилност во северна Европа, рече Захарова.

НАТО изрази задоволство од, како што рече, продлабочувањето на соработката со Финска и Шведска, кои ги споделуваат вредностите на блокот и придонесуваат за неговите операции.

На самитот во јуни, воената алијанса предводена од САД вети дека ќе продолжи да ги зајакнува тие врски „за поддршка на заедничката безбедност, вклучително и подготовка за управување со кризи, вежби и размена на информации и анализи“.

Истите ставови беа повторени за време на посетите на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Стокхолм и Хелсинки кон крајот на октомври.

На почетокот на овој месец, Москва издаде два документи, еден за НАТО, а другиот за Вашингтон, барајќи гаранции за гарантирање на безбедноста на сите страни. Предлозите вклучуваа ограничување на трупањето на силите на НАТО во близина на границите на Русија и исклучување на проширувањето на блокот.

Зборувајќи за предлозите на Москва, Захарова повтори дека исклучувањето на проширувањето на НАТО и распоредувањето на вооружени системи кои ја загрозуваат безбедноста на Русија на границата ќе бидат главните, клучни прашања во претстојните разговори со САД и НАТО.

Шведските власти претходно ја осудија иницијативата на Кремљ, велејќи дека одбивањето на какво било идно проширување на НАТО ќе ги намали можностите за независно политичко одлучување. Финската влада, исто така, инсистира дека мора да има национален простор за маневрирање, вклучително и барање за членство во НАТО.

Распоредувањето на десетици илјади војници на Русија долж северната, источната и јужната граница со Украина предизвика страв кај Киев и западните престолнини дека Москва планира напад.

Русија ги негираше ваквите планови, велејќи дека и требаат ветувања од Западот, вклучително и ветувањето на НАТО дека нема да го шири сојузот кон исток кон руските граници, нагласувајќи дека нејзината безбедност е загрозена од растечките украински врски со западната алијанса.

Руската новинска агенција Интерфакс вчера, цитирајќи руски воен извор, објави дека повеќе од 10.000 руски војници се враќаат во своите постојани бази по едномесечни вежби.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!