Вие имате прво да ја знаете вистината

Рускиот “убиец” на тенкови стигна во Србија, во Сирија ги правеше сол турските “леопарди”, иљушините слетаа на Батајница

Современиот противоклопен ракетен систем Корнет од руско производство и е испорачан на Србија.

Новото оружје во нашата земја пристигнало во четвртокот вечерта, а било испорачано со рускиот транспортен авион Иљушин 76, кој слетал на воениот аеродром во Батајница.

Ракети и фрлачи со камиони се транспортирани до воени магацини, каде ќе се врши процедурата за прифаќање. Претстои фазата на тестирање и формално воведување во вооружувањето на војската на Србија.

Системот Корнет кој се набавува преку руската извозна компанија Рособоронекспорт се смета за самиот врв на технологијата за противтенковска и противтенковска ракетна технологија. Станува збор за воден и лесно пренослив систем, чии проектили се ласерски насочени кон целта. „Еден истрел, еден непријателски тенк помалку“, е фразата што ја опишува ефикасноста на руските ракети, пишува Новости.

Планот на српските воени сили е да го користат во пешадиските единици, како ударна сила на домашните оклопни возила Милос. Рускиот „тенковски убиец“ треба да ја замени домашната противтенковска ракета „малутка“, која и во модернизирана верзија веќе не може да издржи посериозни технолошки предизвици.

Според официјалните перформанси, наведуваната ракета корнет од 152 милиметри има дострел до осум километри, а пробива оклоп подебел од еден метар. Ефикасно се користи за уништување бункери и утврдени згради и оклопни возила и други техники. Делува стационарно, од воени возила, па дури и авиони.

Во последната деценија, армиите на десетици земји ширум светот беа вооружени со овој систем. Колку што е познато, најмногу корисници се од Азија и Африка, а корне го имаат и богатите армии на ОАЕ и Саудиска Арабија. Србија е трет европски корисник, а смртоносните ракети веќе се во арсеналот на Грција и Турција.

Ракетата корнет е родена во институтот во рускиот град Тула, кој има децениско искуство во ракетните иновации. Експерти од овој институт го дизајнирале и ракетниот систем за противвоздушна одбрана Панцир С1, кој исто така од минатата година е во српската армија. Првото огнено крштевање корнет го имаше во 2003 година. Се смета дека е заслужен за успешното уништување на неколку турски тенкови леопард 2 од германско производство на сириското боиште. На нишанот на неговиот ласерски се имаат најдено и американски абрамс и израелскиот меркеве, кои се сметаат за врвни во светската технологија за тенкови.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!