Вие имате прво да ја знаете вистината

Се тресе цела Европа, земјотреси има на места каде што никогаш досега не се случиле, научниците изненадени!?

Жителите на северозападна Хрватска денеска ги разбуди земјотрес. Но, тој не е единствениот потрес што се случи утрово.

Згора на тоа, тој беше еден од најслабите, пренесува RTL.

Жителите на градот Прунтрут на швајцарските Алпи, недалеку од границата со Франција, ги разбудил земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала, соопштија швајцарската служба за земјотреси и СДА.

Ги погоди и Крит, Исланд …

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтер го погоди Крит, на нешто помалку од 30 километри од градот Ираклион, денеска 19 минути после пладне.

Се тресеше и на полуостровот Рејкјанес во Исланд, до нивоа над 4 степени според Рихтеровата скала.

Како што јави ДПА, исландските медиуми ги пренесуваат наодите што научниците ги прочитале од сателитски набљудувања дека реката лава под површината на Земјата продолжува да се движи и покрај тоа што пред неколку дена беше прогласен за крај на неколкумесечните вулкански ерупции во југозападниот дел на Исланд.

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Словенија, јавува EMSC.

Првите податоци на EMSC покажаа дека земјотресот бил со јачина од 4,2 степени, по што јачината се променила на 3,8, а потоа на 3,6.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 12 километри во 08:18 часот. Епицентарот бил блиску до хрватската граница – 16 километри од Неделишче и 75 километри северно од Загреб.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!