Вие имате прво да ја знаете вистината

Бајден го потпиша законот: Обезбедени 770 милијарди долари за армијата во 2022 година!

Американскиот претседател Џо Бајден го потпиша законот за овластување за национална одбрана за фискалната 2022 година, кој дозволува 770 милијарди долари трошоци за одбрана, објави Белата куќа.

Претходно овој месец, Сенатот и Претставничкиот дом гласаа со големо мнозинство за законот за одбрана, со силна поддршка и од демократите и од републиканците, за годишниот закон што ја одредува политиката на Министерството за одбрана.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!