Вие имате прво да ја знаете вистината

(Видео)Ова е одмазда за масакарот: Видео од тинејџер кој вели дека ќе ја убие кралицата Елизабета се појави на интернет

На интернет се појави видео на кое маж со маска и самострел се заканува дека ќе ја убие британската кралица. Се верува дека станува збор за 19 годишнкот кој беше приведен од полицијата во замокот Винздор на Божиќ. Неговото име е Џасвант Синг Чаил.

Тој им го испратил видеото на пријателите преку Снејп половина час пред да биде уапсен од вооружената полиција на Божиќ наутро. Беше на 500 метри од приватните апартмани на кралицата, внатре во замокот. Вооружен со самострел, тој се искачи на скалата од јаже преку оградата на замокот. Кралицата во тој момент појадувала и била информирана за упадот.

„Жал ми е. Жал ми е за она што го направив и што ќе направам.“

Во видеото, Чаил е облечен во дуксер со капа, држи црно оружје и со променет глас и се обраќа на камерата. Неговото лице е покриено со бела маска инспирирана од Star Wars, а неговите зборови укажуваат на познатиот филмски серијал. Еве што рече Шеил:

Жал ми е. Жал ми е за она што го направив и ќе го направам. Ќе се обидам да ја убијам Елизабета, кралицата на кралското семејство. Ова е одмазда за оние кои загинаа во масакрот во Џалјанвала Баг во 1919 година. Тоа е исто така одмазда за оние кои беа убиени, понижени и дискриминирани поради нивната раса. Јас сум Индиски Сик, Седи. Јас се викав Џасвант Синг Чил, сега се викам Дарт Џонс.

Напаѓачот е неспособен за судење

Во „Војна на ѕвездите“, Ситите се непријатели на витезите Џедај и служат на темната страна на Силата, потсетува „Јутарњи лист“.

Масакрот во Џалијанвала Багу, или масакрот во Амритсар, се случил во Индија во 1919 година кога британските колонијални трупи застрелале и убиле 379 демонстранти и раниле околу 1.200. Полицијата анализира видео на кое се гледа и врамена слика на негативецот од „Војна на ѕвездите“ Дарт Малгус на ѕидот зад маскираниот маж.

Осомничениот рече дека не очекувал да го преживее нападот врз кралицата.

„Жал ми е за сите оние на кои им направив неправда или ги излажав. Ако го примивте ова, мојата смрт е близу. Споделете го ова со било кој и, ако е можно, известете ги медиумите ако се заинтересирани“, рече тинејџерот во порака на Снепчет.

Тинејџерот е процесиран според Законот за ментално здравје, откако лекарите го прогласија за неспособен да му се суди. Последното откритие на Сана за претходно испратеното видео покренува дополнителни прашања за безбедносниот инцидент.

Кралицата во тоа време појадувала и била информирана за упадот заедно со другите членови на кралското семејство кои биле присутни во замокот. Не е јасно како и кога натрапникот стигнал до Виндзор од неговиот дом во Саутемптон.

Подоцна соседите рекоа дека биле шокирани од апсењето на осомничениот и опишале како нивната населба била опколена од полицијата на Божиќ. Забележана е полиција како влегува и излегува од куќата во која живее осомничениот со семејството. Полициски возила се наредени покрај патот додека шокираните жители гледаа низ прозорците, пишува Јутарњи лист.

– Беше многу гужва и се собра многу полиција. Сето тоа не вознемири, особено што беше на Божиќ. Тоа семејство е прилично повлечено, но знаеме дека таму живее тинејџер со неговите родители. Ја видовме приказната за Виндзор во вестите, но не мислевме дека нашата улица ќе биде во центарот на вниманието, изјави еден сосед.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!