Вие имате прво да ја знаете вистината

Добро смислен план: Зад признанието на Путин дека работел како таксист се крие нешто поголемо?

Минатото на рускиот претседател Владимир Путин неодамна го привлече вниманието на јавноста со признанието дека во турбулентните денови по распадот на Советскиот Сојуз, тој заработувал за живот како таксист.

– Понекогаш морав да работам и да возам такси, изјави Путин во извадок од интервју за документарната емисија „Нова историја“ на државната телевизија „Русија“.

„Непријатно е да се зборува за тоа, но за жал така се случи“, рече тој.

Ова откритие, всушност, многу малку кажува за постсоветското богатство на поранешниот офицер на КГБ. Во тоа време, беше сосема вообичаено 1990-те, русите да возат за неколку рубли повеќе. Во деновите пред апликациите за возење, се што требаше да направите е да го запрете автомобилот на патот и да се договорите за цената на возењето, напиша Нејтан Хоџ во својата анализа за CNN.

Хоџ пишува дека признанието на Путин дека порано заработувал како таксист не било момент на искреност. Кремљ, на крајот на краиштата, внимателно ги чува вистинските детали од приватниот живот на Путин. Но, оваа негова автобиографска точка е нешто за сеопфатната политичка цел на Путин: да ја премота лентата назад во 1991 година и да состави алтернативно сценарио за децениите што следеа.

– Се претворивме во сосема друга земја. И она што е изградено повеќе од 1.000 години е во голема мера изгубено, рече долгогодишниот руски лидер во интервјуто.

Во последниве месеци, Путин ја троши енергијата обидувајќи се да го ревидира едно од најважните поглавја во поновата европска историја – моментот кога се појави суверена и независна Украина во 1991 година – во непосредното соседство на Русија.

Уште во јуни, за време на емисија емитувана на националната телевизија, Путин рече дека украинците и русите се „еден народ“. Тој потоа ја елаборираше темата во напис од 5.000 зборови во кој се жали на „вештачката поделба на русите и украинците“.

Оголен од неговата суштина, аргументот на Путин беше дека Украина и украинците се дел од поголема „историска Русија“ – и дека модерна Украина, која стекна независност во 1991 година, е само нуспроизвод на административните и територијалните граници што советското раководство ги фалсификуваше.

Рускиот претседател не ги спомна, се разбира, милионите украинци кои со големо мнозинство гласаа за независност. Не, според мислењето на Путин, постсоветска Украина стана алатка на Западот за слабеење на Русија.

– Украина е вклучена во опасна геополитичка игра со цел Украина да ја претвори во бариера меѓу Европа и Русија, отскочна даска против Русија, напиша тој.

– Неизбежно дојде време кога концептот „Украина не е Русија“ веќе не беше опција. „Постоеше потреба од концепт на „антирусија“ што никогаш нема да го прифатиме, рече тогаш тој.

Со други зборови, Путин се чинеше дека тестира историско оправдување – дали има потреба од промена на режимот во Украина.

И во месеците по интервенцијата на Путин во историјата, акумулацијата на руски војници на границата со Украина испрати јасен сигнал дека инвазијата е опција која е многу важна.

Безбедносните проценки на Украина велат дека Русија го зголемила бројот на војници во близина на нејзините граници на 120.000, а САД споделиле разузнавачки информации со сојузниците на НАТО и европските партнери за движењето на војниците и опремата во близина на Украина, за што американските власти веруваат дека укажува на потенцијална инвазија.

И во четвртокот, за време на неговата годишна маратонска прес-конференција, Путин им рече на собраните домашни и меѓународни новинари дека Русија „не сака никаква воена акција“, но го впери прстот кон САД и НАТО.

-Директно побаравме да нема натамошно движење на НАТО кон исток. Топката е кај нив, рече тој.

Тој подоцна додаде: „Понекогаш се чувствувам како да сме на различни планети“.

Хеџ смета дека овие зборови можат да се наречат надворешнополитичко самосожалување.

Приказните за понижување во текот на 1990-тите – од лична приказна за возење со такси во Санкт Петербург до губењето на статусот на суперсила на национално ниво – служат за оправдување на проектот на Путин за обнова на Голема Русија.

Се разбира, жалбите на Путин за Украина не се ништо ново. Тој го кажа истото уште во 2007 година на безбедносна конференција во Минхен. Таму го спомна лицемерието на НАТО во однос на ширењето на исток, кон самата Русија, а во исто време предизвикување улични протести во Украина.

Претседателот Путин можеби глуми историчар аматер, но неговата историска меморија е исклучително селективна, пишува CNN.

Обвинителите во Русија одлучија да го затворат Меѓународното Меморијално друштво, реномирана граѓанска организација посветена на документирање и едукација на јавноста за историјата за советскиот тоталитаризам, вклучувајќи го и системот на принудна работа Гулаг, затворањето на дисидентите и масовните егзекуции во СССР.

Годинешниот добитник на Нобеловата награда за мир, рускиот истражувачки новинар Дмитриј Муратов, застана во одбрана на Меморијалното друштво, нарекувајќи ја организацијата „пријател на народот“ – фер карактеризирање на организација која често се бори осамена да го зачува споменот на жртвите на советскиот систем.

Од друга страна, Кремљ го прогласи Меморијалот за „странски агент“.

Муратов, исто така, истакна дека руската поддршка за сепаратистите во источна Украина всушност ги намалува шансите за руско-украинско пријателство.

Згора на тоа, во (главите) на некои луди геополитичари, војната меѓу Русија и Украина веќе не е нешто невозможно, рече Муратов, кој го следеше конфликтот во отцепениот руски регион Чеченија во 1990-тите.

„Но, знам дека војните завршуваат со идентификација на загинатите војници и размена на заробеници“, додаде тој.

Тоа не значи, како што се наведува во анализата, дека Путин ќе ја нападне Украина. Под притисок, на крајот на октомври, за тоа како што тој предложи запирање на потенцијалното проширување на НАТО во источноевропската нација, Путин рече: „За жал, веројатно ќе морам да ве разочарам – сè уште не го знам одговорот на ова прашање“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!