Вие имате прво да ја знаете вистината

Израелски министер под заштита поради заканите од еврејските екстремисти

Министерот за јавна безбедност на Израел, Омер Барлев, соопшти дека од денеска е под заштита поради заканата од еврејските екстремисти.

Барлев ги обвини членовите на партијата Јамин на израелскиот премиер Нафтали Бенет, која ги поддржува еврејските доселеници, дека придонесуваат за тензична атмосфера.

На почетокот на декември, министерот задолжен за полициските сили го критикуваше бранот насилство од страна на еврејските доселеници врз палестинските цивили на окупираниот Западен Брег. Барлев рече дека американските власти изразиле загриженост поради насилството на еврејските доселеници и дека ветил дека ќе се справи со тоа.

„Ќе продолжам да се борам против палестинскиот тероризам како да нема екстремистичко насилство и против екстремистичкото насилство како да нема палестински тероризам“, рече Барлев.

Израелските десничарски политичари, вклучително и членовите на коалициската влада, го осудија, а Бенет се обиде да објасни како тоа е маргинален феномен.

Опозициските политичари отидоа чекор подалеку, велејќи дека неговите изјави поттикнале палестинско насилство.

Барлев денеска на Твитер објави дека е под заштита 24 часа.

„Ми се закануваат израелски Евреи“, напиша тој.

На неделната седница на неговата Лабуристичка партија, Барлев ги обвини членовите на владејачката коалиција од партијата на Бенет дека „го претвораат во непријател на сите доселеници и некој што не ја разбира безбедноста и тероризмот на палестинците врз граѓаните на Израел“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!