Вие имате прво да ја знаете вистината

Ирачкиот Врховен суд ги ратификуваше резултатите од парламентарните избори: шиитскиот свештеник ја потврди победата

Врховниот суд на Ирак денес ги ратификуваше резултатите од парламентарните избори кои се одржаа на 10-ти октомври, откако го отфрли обидот да се оспори исходот од изборите на поразената поранешна паравоена алијанса Хашед ал-Шааби.

Ратификацијата беше одложена за повеќе од два месеци, отворајќи го патот за инаугуративната седница на новиот парламент во рок од две недели според ирачкиот закон.

„Сојузниот врховен суд ги ратификуваше резултатите од парламентарните избори“, изјави портпаролот на судот.

Формирањето влади во мултиконфесионален и мултиетнички Ирак вклучува сложени преговори од американската инвазија на Ирак во 2003 година и соборувањето на диктаторот Садам Хусеин.

Шиитскиот свештеник Моктада ал Садр беше прогласен за најголем победник на изборите на 30 ноември.

Движењето на Садр освои речиси една петтина од местата, 73 од 329 во собранието, многу повеќе од Алијансата Фатах (освојување) – политички огранок на проиранскиот Хашед кој освои само 17 места.

Водачите на Хашед ги отфрлија изборните резултати како „измама“. Тие имаа 48 места во парламентот во заминување.

Организираше протести и се жалеше на резултатите. Тој се надеваше дека тие ќе бидат поништени бидејќи „се прекршиле изборните правила“.

Алијансата Фатах тврди дека електронскиот систем за гласање не успеал да ја препознае идентификацијата на отпечатоците на многу гласачи и се пожали на неисправноста на новата електронска машина што се користеше на изборите.

По инаугуративната седница на парламентот, пратениците ќе го изберат претседателот, кој ќе го именува премиерот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!