Вие имате прво да ја знаете вистината

Мостар завиткан во црно, на Божик во голем пожар загинаа две сестри, едната била неподвижна (фото)

Асја Дуганџиќ се вратила во куќата за да ја спаси својата неподвижна сестра Саида Балиќ.

Страшниот пожар однесе два животи, го завитка Мостар во црно на Божиќ.

Две сестри загинаа во пожар што ја зафати семејната куќа во Мостар, недалеку од Мостарската катедрала, каде што тогаш се славеше Божиќ на полноќ.

Мостарската противпожарна бригада објави фотографии од дел од семејната куќа кој целосно изгоре.

Со отчукувањата на часовникот наместо да го честитаат Божиќ, Мостар беше завиен во црно. Во 00:03 часот добивме пријава дека гори семејна куќа каде за жал животот го загубија две лица. Искрено сочувство до семејството и пријателите, се наведува на веб-страницата на Мостарската противпожарна бригада.

Потсетуваме, смртно настрадаа Саида Балиќ (53) и нејзината две години постара сестра Асја Дуганџиќ. Според првичните резултати, несреќните медицински сестри настрадале од чад, а како што пишуваат босанските портали Дуганџиќ давала знаци на живот до доаѓањето на полицијата и екипата на Брзата помош.

Иако лекарите на лице место се обиделе со реанимација, за жал немало спас, а дежурниот лекар можел само да констатира смрт на нејзината сестра која долги години била неподвижна.

Дуганџиќ се грижела за нејзината сестра, а еден од соседите ја видел како излегува од куќата во моментот кога избувнал пожарот и почнал да дува чад на сите страни.

Во еден момент таа повторно се упатила кон домот, најверојатно поради неподвижната сестра, а иако еден сосед и викал да не го прави тоа, таа не го послушала.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!