Вие имате прво да ја знаете вистината

Некогаш резервиран само за императорот, денес е еден од најпопуларните австриски специјалитети: Што е Тефелшлиц?

Иако познатиот тафелшпиц е едно од најпопуларните австриски јадења денес, ова варено јадење од телешко или говедско месо во супа некогаш било резервирано само за владејачката класа. Дали знаете за кое јадење се работи?

Веројатно секој што мисли на австриската кујна прво помислува на виенска шницла, а Моцарт топчиња како десерт.

Но кое било омиленото јадење на императорот Франц Јозеф? Тоа е тафелшпиц .

Според податоците на готвачот од 1912 година, тафелшпицот бил стандардна храна на дворот, а на трпезата на Неговото Височество секогаш морало да се најде парче фино говедско или телешко месо.

Тафелшпиц е парче од најфиното месо, кое е најбогато и најсочно, а кое се наоѓа на бутот и се вика беинфлеш.

Традиционално, тафелшпицот се јаде во одвоени јадења: прво супа/чорба се сервира во чаши за топла супа, а потоа се служат фини парчиња месо, најчесто со компири, моркови и крем сос од јаболка, рен и млад лук.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!