Вие имате прво да ја знаете вистината

Не фрлај петарди, фрли бомба: Неверојатен повик од словенечката армија ги шокираше луѓето

Предупредувањата за опасностите од употребата на пиротехника во деновите пред дочекот на Новата година се вообичаени, а Словенците деновиве беа изненадени од објавата во која беа повикани да ги заменат петардите со бомби.

Така барем може погрешно да се протолкува поканата до младите кои се заинтересирани за доброволно служење во словенечката армија.

Секторот на Министерството за одбрана очигледно имаше многу глупава објава, па бизарната двосмислена порака беше повлечена по три дена, по критиките кои се појавија во јавноста.

„Не фрлајте петарди! Пријавете се за доброволно служење во армијата, поставете експлозив и фрлете бомба“, беше пораката објавена на фејсбук профилот на армијата, а утрово е отстранета од социјалните мрежи, пишува Index.hr.

Апелот до граѓаните да активираат експлозиви и да фрлаат бомби за да се ослободат од потребата од фрлање петарди е исто како да се повикуваат децата кои „пукаат“ во компјутерски игри да се посветат на вистинското оружје, велат некои од најострите критичари на социјалните мрежи.

Некои други додаваат дека самиот промотивен гаф ја илустрира милитаризацијата на општеството што се случи за време на мандатот на министерот за одбрана Матеј Тонин, кој инаку ја води демохристијанската партија Нова Словенија (НСИ) во владата на премиерот Јанез Јанша.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!