Вие имате прво да ја знаете вистината

„Никому не кажав затоа што ми беше срам“: Еден твит предизвика лавина признанија на злоупотребени жени во регионот

Не пријавив Мала женска револуција на социјалните мрежи во Србија, која се прошири и во регионот.

Скоро 16.000 жени, како и мажи, ги споделија своите искуства од насилство и злоупотреба на социјалните мрежи.

Лавината започна по јавното појавување на две девојки кои го обвинија српскиот музичар Урош Радивојевиќ, попознат како Нумеро, за психичко и физичко малтретирање.

Активистката Нина Стојаковиќ во своите објави на Твитер напиша дека нејзината сестра Лидија, која со години боледува од депресија, била жртва на популарен рапер, поради што сакала дури и да си го одземе животот. Нина се обратила до институциите кои не направиле ништо кога нејзината сестра собрала храброст да го пријави насилството.

Откако Стојаковиќ ги изнесе своите обвинувања, се огласи уште една наводно поранешна девојка на Радивојевиќ. Ивона во својата објава, исто така на Твитер, рече дека две години била во насилна врска со раперот.

„Се срамев“

Српската активистка Дејана Декси Стошиќ, сепак, собра храброст да напише твит што ја предизвика лавината. Оваа година УНХЦР ja прогласи Дејанa за најинспиративен едукатор во светот за човекови права.

– #Никого не пријавив ниту кажав затоа што се срамев и затоа што мајка му е адвокатка, напиша Дејана на 25 декември во 16.11 часот. Набрзо, многу жени почнаа да реагираат, наведувајќи ги причините зошто не пријавуваат злоупотреба и открија длабока недоверба кон институциите, но и социјална клима која не им верува на жртвите.

Актерката Данијела Штајнфелд исто така се приклучи на кампањата #Непријавив, која пред неколку месеци го обвини актерот Бранислав Лечиќ за силување.

Кампањата на Дејана #NisamPrijavila ги повика женските организации да укажат дека жртви на насилство не се некој што никој не го познава, туку некој блиску до нас.

– Насилниците не се некои луѓе од филмовите во маичките „Ја тепам жена ми“, туку тие можат да ни бидат соседи, родители, пријатели. Повеќето од нас доживеале некаков облик на насилство, многу сме опипливи, постоиме и живееме многу добро. Ние си продолживме со животот на овој или оној начин, односно храбро, но нехумано е и тоа што го нормализиравме насилството до таа мера што велиме: „Она што вие се жалите, ние го поминавме“, вели Декси Стошиќ. .

Според последните информации, Првото основно обвинителство во Белград покренало предистражни дејствија во врска со наводите дека раперот Урош Радивојевиќ ја малтретирал својата поранешна девојка. Се наведува дека обвинителството многу веројатно ќе ги сослуша раперот и неговата поранешна девојка, а потоа ќе одлучи да покрене истрага.

Критики за српското МВР

За случајот се огласи и МВР на Србија, која ја интервјуираше Лидија, сестрата на Нина Стојаковиќ. Тие изјавија дека се пожалила на проблемот што го има со поранешното момче. Таа во полиција раскажала за СМС пораките кои ги добивала од нејзиниот поранешен партнер, во кои вели дека немаат заканувачки содржини, туку дека ја вознемируваат и дека дошла да се консултира. Таа не можела да им ги даде пораките на увид на полицијата бидејќи како што изјавила и двајцата ги бришат. Бидејќи во конкретниот случај нема докази, Л.Д. не поднела пријава, но полициски службеници ја советувале што може да направи, пренесува порталот нова.рс.

Нина Стојаковиќ тогаш ги обвини полицајците дека одбиле да и помогнат на нејзината сестра. Таа рече дека ја испратиле дома со совет дека нема докази дека ја претепал и да си оди дома и да се обиде да заборави што се случило.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!