Вие имате прво да ја знаете вистината

Приштина нема каде да купи струја, има протести, последиците се неизбежни, а Курти смирува: „Снабдувањето е Стабилизирано“

Портпаролот на косовската влада, Перпарим Криезиу, вели дека Владата презела мерки во однос на енергетската криза, но дека последиците се неизбежни.

Според него, причината е што кризата е глобална и Косово веќе 20 години не успева да ги подобри производните капацитети.

Криезиу рече дека постојано се работи на минимизирање на последиците и изјави дека Владата издвоила 20 милиони евра за субвенционирање на потрошувачката на електрична енергија за да се избегне поскапување на струјата и да се обезбеди стабилно снабдување, јавува Косово онлајн.

„Преземени се мерки за амортизација на кризата, но кога кризата е глобална и кога Косово не успева да ги подобри своите капацитети веќе 20 години, и покрај нашите напори да ја одржиме што е можно помала и минимална, последиците се речиси неизбежни, изјави Криезиу за Косово Прес.

Тој изјави дека Косово има ограничени енергетски капацитети и дека потрошувачката мора да се покрие од увоз. Поради глобалната енергетска криза, тој вели дека главниот проблем се зголемените трошоци и недостатокот на енергија што може да се купи.

Според него, Косово има ограничени капацитети и застарена технологија што не ги задоволува потребите на граѓаните за електрична енергија во текот на зимата.

Премиерот Албин Курти денес соопшти дека снабдувањето со електрична енергија е стабилизирано и дека рестрикциите речиси престанале.

Курти на Фејсбук ги повика граѓаните да заштедат што е можно повеќе струја.

„Косово е во енергетска криза. Високите увозни цени се последица на надворешни фактори, додека слабеењето на капацитетите е последица на внатрешни причини“, рече Курти.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!