Вие имате прво да ја знаете вистината

Технолошки суд во Кина: Роботи ќе поднесуваат обвиненија против луѓе

Кинеските научници велат дека го создале првиот „обвинител со вештачка интелигенција“ во светот кој може да одлучи дали ќе ги обвини луѓето за злосторства.

Научниците тврдат дека оваа технологија може да ги реши обвиненијата со повеќе од 97 проценти точност врз основа на усниот опис на случајот, пренесува The Telegraph.

Машината е дизајнирана и тестирана од Народното обвинителство во Шангај, најпрометното окружно обвинителство во Кина.

Досега е утврдено дека оваа вештачка интелигенција може да идентификува и гони осум од осумте најчести злосторства во Шангај, вклучувајќи измама со кредитни картички, кражба, опасно возење и кавги – криминал кој често се користи како алатка против неистомислениците.

Технологијата беше „обучена“ со проучување на повеќе од 17.000 случаи од 2015 до 2020 година.

Може да се користи на десктоп компјутер и одлучува дали да поднесе обвинение со анализа на стотици „карактеристики“ кои произлегуваат од случајот опишан од човекот.

Кога ќе се подигне обвинението, речиси е гарантирано дека ќе заврши со осудителна пресуда, бидејќи стапката на ослободителни пресуди во Кина е помала од еден процент.

Водечкиот научник на проектот Ши Јонг, директор на Лабораторијата за управување со големи податоци и знаење на Кинеската академија на науките, рече дека машината може да ги растерети обвинителите и да им овозможи да се фокусираат на потешки задачи.

„Системот може до одреден степен да ги замени обвинителите во процесот на донесување одлуки“, рекоа Ши и неговите колеги во рецензираниот труд објавен овој месец во кинеското списание „Менаџмент Ривју“.

Кина веќе се обидува да ги усогласи и прилагоди технологиите како што се вештачката интелигенција и големите количини на податоци со цел да го трансформира начинот на кој функционира нивниот правен систем.

Властите го отворија првиот сајбер суд во земјата во 2017 година, дозволувајќи им на странките во случаите со „дигитална технологија“, како што е е-трговија, да се појавуваат преку видеоконференција пред судии за виртуелна вештачка интелигенција.

Иако идејата е да се забрзаат расправите и да се помогне системот да се справи со повеќе случаи, човечките судии продолжуваат да следат што се случува и да носат клучни одлуки.

Во 2016 година, кинеските обвинители почнаа да користат алатки за вештачка интелигенција за да ги проценат доказите и да го проценат нивото на опасност што осомничениот и го претставува на јавноста.

Но, постоечките алатки на вештачката интелигенција не играат улога во процесот на донесување одлуки за обвиненија и предлагање казни, велат Ши и неговите колеги.

Кој ќе ја преземе одговорноста ако настане грешка?

Научниот тим тврди дека нивната машина ќе стане помоќна со надградбата и дека ќе можат да идентификуваат поретки кривични дела и да поднесат повеќе обвиненија против еден осомничен.

Неименуван обвинител во јужниот кинески град Гуангжу изјави за South China Morning Post дека, иако е пријавена точноста на машината од 97 проценти, „секогаш ќе има шанса за грешка“.

„Кој ќе ја преземе одговорноста кога ќе се случи тоа? Обвинителот, машината или програмерот на алгоритамот?“, прашува овој обвинител.

Покрај судството, кинеските власти се обидуваат да користат вештачка интелигенција и во разни други сектори за да ја подобрат ефикасноста и да го зајакнат државниот надзор.

Американските власти изразија загриженост дека вештачката интелигенција на Кина и сличните амбиции на крајот би можеле да му дадат на Пекинг критична предност во војската, здравството и другите клучни сектори.

Во октомври, поранешниот шеф на софтверот на Пентагон изјави за Фајненшл тајмс дека Кина веќе ја добила битката на полето на вештачката интелигенција со САД и дека се движи кон глобална доминација.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!