Вие имате прво да ја знаете вистината

(видео)Гласовниот асистент на Амазон му зададе смртоносен предизвик на девојче: Тоа популарна игра на Тик-Ток

Амазон го ажурираше својот говорен асистент Алекс откако „предизвика“ 10-годишно девојче да допре со паричка во штекер.

Предизвикот дошол откако девојчето побарало од Алекс „предизвик што треба да го направи“.

„Приклучете го полначот на телефонот до половина во ѕиден штекер, а потоа допрете ги отворените запци со монета“, вели паметниот звучник.

Амазон соопшти дека ја поправил грешката веднаш штом компанијата дознала за тоа.

Мајката на девојчето, Кристин Ливдал, го објави инцидентот на Твитер.

„Претходно правевме физички предизвици, како лежење и превртување додека ги држиме чевлите, кои ги гледавме од наставник по физичко на YouTube. Лошо време надвор. Таа само сакаше уште еден предизвик.“

Тогаш уредот и предложи да учествува во предизвик што го „најде на интернет“.

Опасната активност, позната како „пени предизвик“, почна да циркулира на TikTok и другите веб-страници на социјалните медиуми пред околу една година.

Многу метали спроведуваат струја и нивното вметнување во електрични приклучоци може да предизвика електричен удар, пожар и други оштетувања.

„Знам дека може да изгубите прсти, шаката, рака“, изјави Мајкл Класкер, менаџер на противпожарната станица Карлајл Ист.

„Резултатот од ова е дека некој ќе биде тешко повреден.

Ливдал на Твитер напиша дека интервенирала викајќи: „Не, Алекса, не!“

Сепак, таа рече дека нејзината ќерка е „премногу паметна за да направи такво нешто“.

Амазон изјави за Би-Би-Си дека го ажурирал Алекс за да спречи асистентот да препорача таква активност во иднина.

„Довербата на клиентите е во срцето на сè што правиме и Алекса е дизајнирана да обезбедува точни, релевантни и корисни информации за клиентите“, се вели во соопштението на Amazon.

„Штом станавме свесни за оваа грешка, презедовме брзи чекори за да ја исправиме.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!