Вие имате прво да ја знаете вистината

Водечкиот британски имунолог: „Луѓе, ова веќе не е истата болест! Хорор сцените од одделенијата за интензивна нега се минато”

Омикрон веќе не е болест како таа што ја среќававме во претходните бранови на инфекција, рече водечкиот британски имунолог Сер Џон Бел.

Додека некои научници во неговата земја повикуваат на построги мерки за спречување на ширењето на новата варијанта на коронавирусот, професор од Оксфорд и еден од клучните експерти кои ја развиле вакцината AstraZeneca изјавиле дека високите стапки на смртност се „нешто од минатото“.

Бел призна дека инфекцијата се шири многу побрзо меѓу жителите во последните неколку недели, но е многу поблага и дека хоспитализираните лица поминуваат помалку време во болница во споредба со претходните варијанти. На помалку пациенти им е потребна силна оксигенација, а просечниот престој во болница сега е намален на три дена.

Ужасните сцени од одделот за интензивна нега, кои ги гледавме минатата година, сега се минато, рече Сер Бел, додавајќи дека прилично напуштените улици во последните недели низ Британија покажале дека луѓето се сосема одговорни за заштита од вируси.

Некои поддржувачи на ригорозни ограничувања не се согласуваат, тврдејќи дека останува да се види како ќе се однесува вирусот кога ќе се шири меѓу постарата популација. Меѓу нив е и Крис Хопсон, еден од раководителите на NHS, британската здравствена мрежа, кој истакнува дека оваа варијанта е многу позаразна, па се очекуваат повеќе приеми во болница, а бројот на смртни случаи може да се зголеми доколку не се направи нешто за да се спречи неговото ширење.

Имавме многу контакти меѓу генерациите за време на божиќните празници, така што само чекаме да го видиме понатамошниот тек на настаните во однос на бројот на хоспитализирани и сериозни случаи на омикронска инфекција, рече Хопсон, која се залага за построги мерки. Во моментов бележиме поголем број случаи на потреба од самоизолација на персоналот и тоа ни е поголем проблем во моментов, рече тој.

Џорџ Јустис, британскиот министер за животна средина, рече дека внимателно се следи бројот на хоспитализирани, но дека сега доказите укажуваат дека стапката на инфекција е повисока, но дека стапката на тешки форми на ковид не е.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!