Вие имате прво да ја знаете вистината

Голема семејна трагедија го разбуди Хамбург на Божиќ! Албанец убил два сина а потоа се застрелал сам, жената успеала да преживее

Голема семејна трагедија се случила во Глинде кај Хамбург во Германија на Божиќ.

Мажот за кој се верува дека потекнува од албанско семејство, застрелал и убил две деца на Флорин Р., а потоа си пукал во главата и подоцна починал, додека неговата сопруга е во тешка состојба и се бори за својот живот.

Три лица од четиричленото семејство, вклучително и две момчиња на возраст од 11 и 13 години, загинаа во станбена зграда во Глинде во близина на градот Хамбург доцна вечерта на Божиќ, објави јавниот обвинител и полицијата во Либек. Непосредно пред тоа, очевидци слушнале истрели од огнено оружје и ја алармирале полицијата.

38-годишната жена преживеала и била примена во болница со тешки повреди. 

Жената не можеше да и даде никакви дополнителни информации за самото злосторство, изјавил портпаролот на јавното обвинителство во Либек. Сепак, таа успеала да праша за нејзините деца.

Жената е надвор од животна опасност. Комисијата за убиство на криминалистичката полиција истражува сомнение дека тој го извршил убиството.

Според првите информации, инцидентот имал семејна позадина. Полицијата и јавното обвинителство прво не сакаа да соопштуваат повеќе детали за да се заштити постапката.

Најпрвин од службените лица не беше наведено конкретен мотив. Јавниот обвинител се уште не може да каже кој пукал.

Во моментов се водат судско-медицински вештачења кои потоа треба да дадат информации како се одвивало делото.

Пред куќата во понеделникот наутро не остана речиси ништо што би укажало на болните настани во ноќта на Божиќ. Само на полициската лента сведочи дека да се случило нешто страшно во куќата. Само неколку часа претходно, три лица беа изнесени од куќата во вреќи и на носилки.

Во меѓувреме, пријатели и роднини на семејството стоеле во близина на настанот и жалеле за жртвите. Тие се обиделе да влезат во куќата малку порано и заѕвониле на вратата. Но, никој не им отворил. Во меѓувреме, истражителите во бели костуми барале индиции на првиот кат од куќата за страшната случка.

Исто така, кога полицијата влегла во станот затекнала страшна глетка, децата биле застрелани во главата, а на неколку метри лежел Фламур, а до него било и оружјето со кое било извршено двојното убиство и самоубиството.

Кога полицијата дошла во истрага, децата биле во несвест, застрелани во главата и облиени со крв. Неколку метри подалеку лежел Фламур, таткото на децата. Оружјето од кое се извршени убиствата било покрај неговото тело, пренесуваат германските медиуми.

Неговата сопруга и мајката на момчето, Адвија Р., се тешко повредени и се во болница. Била свесна по извршувањето на истрагата, но без можност да даде никакви информации на полицијата, таа прашала само за своите деца.

Обвинителството покренало истрага и ги анализира сите докази од местото на злосторството.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!