Вие имате прво да ја знаете вистината

Грета го нападна Бајден: „Чудно е што го сметате за водач на борбата кога веќе видовме што прави“

Активистката Грета Тунберг го критикуваше Џо Бајден во интервју овој понеделник, велејќи дека е „чудно“ американскиот претседател да се смета за лидер во борбата против климатските промени „кога веќе видовме што прави неговата администрација“.

Осумнаесетгодишната Тунберг тврди дека администрацијата на Бајден е делумно одговорна за влошување на климатската криза и покрај тоа што вети дека ќе се бори против климатските промени како дел од неговиот план за „Револуција за чиста енергија“.

– САД всушност ја прошируваат инфраструктурата за фосилни горива. Зошто го прават ова? праша Тунберг во интервју за Вашингтон пост.

Шведската активистка, исто така, ги осуди светските лидери за префрлање на одговорноста за животната средина на „младите луѓе“.

– Таа одговорност не треба да падне врз нас активистите и тинејџерите кои само сакаме да одиме на училиште за да ја подигнеме свеста и да ги информираме луѓето дека всушност се соочуваме со вонредна состојба, додаде таа.

Администрацијата на Бајден постави амбициозни цели за намалување на загадувањето и емисиите на стакленички гасови, вклучително и постигнување 100 отсто чиста електрична енергија до 2035 година и нула емисии до 2050 година.

Сепак, претседателот Бајден се бори со порастот на цените на бензинот предизвикан од пандемијата, што доведе до зголемување на глобалното производство на нафта. Исто така, тој се уште не го исполнил своето предизборно ветување за ограничување на новиот закуп на нафта и гас.

Мора да се признае, гневот на Грета Тунберг не е насочен само кон администрацијата на Бајден. Имено, таа го нарече минатомесечниот самит на ОН за климата, познат како COP26, „ПР настан“, „фестивал на екоманипулација“ и „неуспех“.

Тунберг, исто така, се прашуваше како и зошто лидерите не можат да обезбедат средства за Зелениот климатски фонд, создаден за поддршка на земјите во развој, како и одговор на предизвикот од климатските промени.

– Не успеаја да извлечат никакви заклучоци, а парите што веќе се ветени не се испорачани. Минимумот на минимумот кој т.н глобалниот север вети дека ќе го достави повторно е одложен – тврди Тунберг, номинирана за Нобелова награда во последните три години.

Таа истакна дека лидерите на ОН постигнале одреден напредок на самитот, велејќи дека за прв пат вклучиле фосилни горива во нивниот финален документ, но рече дека секогаш мора да прават повеќе.

Тунберг, исто така, тврдеше дека „треба фундаментално да ги промениме нашите општества“, наведувајќи дека луѓето се премногу фокусирани на сегашноста и не се мотивирани да најдат решенија за иднината.

  • Во моментов не кочи тоа што ни недостасува политичка волја. Денеска не и даваме приоритет на климата – рече Тунберг.
  • Нашата цел не е да ги намалиме емисиите. Нашата цел е да најдеме решенија кои ни овозможуваат да продолжиме да живееме – рече таа.

Тунберг продолжи: „И, се разбира, можете да прашате: „Зарем не можеме да ги имаме и двете? Засрамувачката вистина е дека е предоцна за тоа. Или светските лидери едноставно задоцнија“.

  • Сега мораме суштински да ги промениме нашите општества. Да почневме пред 30 години, ќе беше многу полесно. Но, сега ситуацијата е поинаква – додаде таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!