Вие имате прво да ја знаете вистината

Една планина постојано ја посетуваат НЛО: кога короната се појави мината година, луѓето останаа дома, а тие доаѓаа (видео)

Од мистериозните дискови над планината Слемиш во округот Антрим до чудните слики видени на кабелската телевизија, необјаснетите глетки беа почести во Северна Ирска минатата година. Полицијата прими осум видувања во Северна Ирска во текот на 2021 година, што претставува зголемување од шест такви извештаи во 2020 година и четири во 2019 година. Ова вклучуваше извештај за вселенски брод и трепкачки светла во областа Даунптрик на 17 јануари.

Полицијата прими две извештаи за видување во мај, една за бела светлина по хеликоптер во областа Магабери и чуден диск виден на небото во областа Слемиш во округот Антрим на крајот на месецот. Во јули имаше извештај за „чудни слики“ на CCTV во куќа во областа Невтовнабеи и зграда во облик на купола со осум светла на небото беше пријавена во областа Сенфилд.

Во септември во областа Лизбурн беше примена извештај „Вонземјани во спалната соба“, додека во октомври притворен пациент пријавил дека бил киднапиран од вонземјани. Конечниот извештај за годината беше за „невообичаени силни светла на небото“ во ноември.

Извештаите за видување НЛО во базата на податоци на Полициската служба на Северна Ирска (PSNI) вклучуваат неидентификувани летечки објекти (НЛО); воздушни феномени; неидентификувани воздушни феномени; светла на небото; и вонземјани.

Портпаролот на ПСНИ рече дека не е спроведена истрага за инцидентите. Ник Поуп, кој ги истражуваше извештаите за забележани НЛО за Министерството за одбрана (МО), рече дека е можно повеќе луѓе кои поминуваат повеќе време дома за време на пандемија може да биде причина за зголемувањето на пријавените видувања.

Тешко е да се каже што се крие зад малото зголемување на бројот на посети – рече тој.

Ковид-19 и блокадата можеби одиграа улога, бидејќи луѓето имаа повеќе време на располагање за време на пандемијата и можеби забележаа работи што можеби претходно останаа незабележани. Друга можност е луѓето да ја следат ситуацијата во САД, каде Конгресот сериозно го сфаќа ова прашање, а Пентагон покрена нова иницијатива за НЛО. Ова може да ја зголеми веројатноста луѓето да пријават нешто необично што го виделе бидејќи испраќа порака дека властите сериозно ја сфаќаат работата.

Сепак, Поуп рече дека верува оти реалниот број на видувањата е многу поголем.

За жал, бројките се уште се прилично мали и се сомневам дека има хронично недоволно известување, можеби поради воочената стигма – рече тој.

Тоа е веројатно последица на одлуката на Министерството за одбрана да престане да истражува НЛО на крајот на 2009 година. Доколку Министерството за одбрана повторно ја отвори истрагата и побара од јавноста да пријави нешто невообичаено, сигурен сум дека ќе добие многу извештаи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!