Вие имате прво да ја знаете вистината

Ирска соочена со тектонско нарушување: Се очекува најголемата промена во историјата на Зелениот Остров

Изборите во Ирска треба да се одржат пред февруари 2025 година, но бидејќи коалицијата од три партии има тенко мнозинство, постои солидна шанса да се организираат предвремени избори и политичкото крило на ИРА да има најголеми шанси.

Политичката арена во Република Ирска се соочува со тектонско нарушување. Шин Фејн, поранешното политичко крило на Ирската револуционерна армија (ИРА), е најпопуларната на анкетите, а нејзиниот благ, но навидум незапирлив пораст на популарноста сугерира дека следните избори би можеле да ја видат најголемата промена во Ирска од нејзиното основање пред 100 години.

Пред само 30 години, ИРА ја бомбардираше Даунинг Стрит број 10, фрлајќи три минофрлачки бомби додека Џон Мејџор претседаваше со владиниот состанок. Анкетите спроведени оваа година покажуваат дека Шин Феин, политичка партија поврзана со ИРА, би можела да ја предводи ирската влада.

Изборите во Ирска се планирани за три години и победата на Шин Фејн или која било друга партија е далеку од загарантирана, но бавната сеизмичка промена во ирската политика се чувствува нашироко. „Прашањето не е дали ќе го направи тоа, туку кога Шин Фејн ќе биде на власт“, ​​изјави за Гардијан познат бизнисмен кој не сакаше да биде именуван.

Јужно од границата, Шин Феин продолжи да и се додворува на средната класа и целосно го промени својот имиџ. Коментаторите ја припишуваат извонредната популарност на партијата на способноста на нејзината лидерка, Мери Лу Мекдоналд, која нема никаква врска со ерата на неволјите и ги гледа како радикално раскинување со минатото.

За тоа придонесе и промената на тактиката и фокусот на станбените, економските и здравствените прашања пред обединувањето на Ирска. На овој начин, Шин Фејн го прошири својот круг надвор од работничката класа која претходно беше нивно упориште.

Анкетите покажуваат дека партијата ја зголемила својата предност во однос на двете партии кои доминираат во ирската политика цел век. Една неодамнешна анкета на Irish Times покажа дека поддршката за Шин Феин сега е 35%, што е навидум непремостлив јаз за двете главни партии во коалициската влада – Фиана Фејл и Фајн Гаел – кои имаа по 20%. Во претходните анкети, Шин Фејн имаше 32-33 отсто поддршка.

„Сведоци сме на политичка револуција што се случува пред наши очи“, коментираше пратеникот од Лабуристичката партија Ендрју Адонис, кој присуствуваше на партиска конференција во Даблин во октомври.

Шин Фејн е мистериозна и дисциплинирана партија чии членови ретко се оддалечуваат од политиката на раководството на самата партија, а политиката во последно време посегнува до компаниите, синдикатите… генерално, до средната класа. Доколку оваа партија, основана во 1905 година, навистина влезе во владата, ќе дојде до драматична промена во односите со Лондон и тоа ќе биде чекор кон обединување на Ирска.

Подемот на Шин Фејн во Република Ирска првпат беше навестен во 2020 година, кога тие освоија најмногу преференцијални гласови на општите избори во февруари. Резултатите не ги доведоа на власт затоа што партијата номинираше 42 кандидати во трката за 159, но „генерираше значителни промени во политичкиот пејзаж“, рече Агнес Мајо, предавач по политика на Универзитетот во Даблин.

Историчарот Диармаид Феритер рече дека 2020 година бележи поголем успех меѓу гласачите од средната класа и дека партијата еволуирала „со компромис и прилагодување“.

Нивното прифаќање на постоењето на Северна Ирска беше уште една добра одлука, бидејќи тие компромиси ги направија „попријатни“ за гласачите, рече тој.

Идниот успех на Шин Фејн ќе зависи од тоа како ќе се однесува во опозицијата во следните три години, кога популарната станбена и здравствена политика е под се поголемо внимание, а прашањето за нејзиното минато е турнато во втор план.

Феритер направи паралели со Фиана Фајл во средината на граѓанската војна и независноста во 1921 година.

„Шин Фејн очигледно ќе се справи со наследството на неволјите што се појавуваат од време на време, но се чини дека тоа нема да влијае на нивниот моментум, што укажува дека оваа промена е генерациска“, додаде тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!