Вие имате прво да ја знаете вистината

ПЕКОЛЕН ПЛАН! ЕВЕ КАКО МАФИЈАТА ЗАРАБОТУВА МИЛИОНИ! Шокантни детали, се вртат огромни пари! Тајните СМЕТКИ се во Сингапур!

Кога обложувачката мафија ќе земе под своја контрола некој фудбалски натпревар, следи милионски промет и заработка измерена во десетици, па и стотици милиони денари!

Одвреме-навреме во целата приказна ќе биде вклучена и некој натпревар од просторот на поранешните југословенски првенства. Се регрутираат дел од актерите, без разлика дали се судии, фудбалери или тренери и почнуваат да „заработуваат“ милиони. За почеток во регионот се исплаќаат пари, но не може да се плати сума на пари што би ги задоволила сите апетити. Брзо се селат во Азија, а пред се земјата Сингапур! Таму се стационирани луѓе чија работа е да плаќаат милиони за наместени натпревари.

Се разбира, тие не се луди во Сингапур да примаат исплати без да видат интерес за тоа. Штом уплатените пари преминат одредена граница, Азијците плаќаат уште поголеми суми на најголемите светски обложувалници. Па, тоа е моментот што ги алармира ФИФА и УЕФА, бидејќи тие имаат тела кои ги следат плаќањата во обложувалниците. Овде почнува да се отплеткува топката, понекогаш се се расплетува, а понекогаш не се наоѓаат виновниците.

Последната таква истрага беше во во Србија на мечот Железничар – Судење (3:2) кога беа откриени врските на четворица фудбалери на гостинската екипа со нерегуларности на овој меч.

Информациите со кои се располага зборуваат за мултимилионска уплата во европските обложувалници. А тој дел за азиските обложувалници ќе остане вечна мистерија.

КОМПЛЕТНИ ДЕТАЛИ ЗА СИСТЕМОТ

  1. Мрежата е силна и разгранета

Вклучува луѓе во нашиот регион, Европа и Азија. Секој има одредена задача.

  1. Регрутирање играчи, судии, тренери

Основата за местењето е да се придобие некој од актерите. Тие, се разбира, се платени за тоа.

  1. Почнуваат плаќањата, трагите се замачкуваат

По помалите уплати во регионалните обложувалници, во Азија се плаќаат милиони и тие пари не можат да се следат.

  1. Се создава проблем, но веќе им се полни џебовите

Азиските обложувалници почнаа да плаќаат во светските обложувалници, со што се вклучи алармот во ФИФА и УЕФА

  1. Истрага, мафијашки сигурна, само клубови и актери се во неволја

Оние кои свртеа огромни суми пари и заработија, секако остануваат недопрени. На удар се само оние кои го наместија натпреварот на теренот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!