Вие имате прво да ја знаете вистината

Проголтани 800 метри крајбрежје: Направија бункери кои можат да издржат нуклеарен напад, а сега ги проголта морето

Албанските бункери од комунистичката ера беа изградени за да издржат нуклеарен напад, но никој не предвидуваше дека ќе бидат „нападнати“ од морето децении подоцна.

Албанските брегови се најпогодени од ерозија во Европа. Експертите велат дека причините за тоа се климатските промени и неконтролираната урбанизација.

По сливот на реката Семан во Јадранот, во централна Албанија, потонаа многу бункери изградени за време на владеењето на диктаторот Енвер Хоџа во случај на американска, советска или кинеска инвазија.

Истата судбина ги снајде и полициската станица, спортското игралиште и бунарот за нафта.

На плажите се забележуваат скршени дрвја, а срушените покриви на куќи говорат за неспособноста на жителите да се борат со морето кое постојано напредува кон внатрешноста.

„Бункерите беа направени да издржат речиси се, но тие ја загубија единствената битка – со морето, изјави 80-годишниот Илир Зани за АФП.

Локалните жители тврдат дека за само три децении Јадранското Море проголтало 800 метри крајбрежје во оваа област.

Измир Мерница, жител на село во близина на устието на Семан, стравува дека неговото кафуле може да биде следно. „Загрижени сме дека морето ќе проголта сè пред нас“, рече тој со прстот покажувајќи кон водена кула што излегува од морето.

Брановите ќе не проголтаат

Во 2009 година, властите со тенкови извлекоа седум потонати бункери од морето. Поради протокот на морето околу бункерот се создадоа вирови, поради што се удавија многу капачи.

Десет години подоцна, бункерите повторно се под вода. Морето ги зеде, рече Мерница.

Според експертите за климатски промени од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), околу една третина од 427-километарското крајбрежје на Албанија е погодена од ерозија, со погодени до два брега годишно.

Абдула Дику, експерт за животна средина, рече дека Албанија губи околу 27 тони земја по хектар годишно поради зголемувањето на нивото на морето, што е околу 11 пати повеќе од европскиот просек.

Влаш Моци од селото Ќерета сè уште одржува бункер во кој некогаш се наоѓало оружје за противвоздушна одбрана, а сега има кафуле кое привлекува странски туристи.

Мочи (64) се грижи дека зголемувањето на нивото на морето може да биде катастрофално за неговиот бизнис, бидејќи соседниот бледозелен бункер како летечка чинија е веќе половина е под вода. „Се плашиме дека брановите може да не проголтаат еден ден. Ситуацијата е страшна. изјави тој за Франс прес.

Сопствениците на вили и хотели во Ќерет се борат против морето градејќи диви вертикални ѕидови. Но, експертите велат дека таквите мерки можат само да ја влошат ситуацијата.

Жариште на ерозијата

„Ваквите индивидуални решенија му штетат на биодиверзитетот и на морскиот екосистем“, предупредува Мирела Камбери, експерт од УНДП. Решението за овој проблем се уште не е на повидок, бидејќи ништо не се презема за да се спречи зголемувањето на нивото на морето.

Експертите предвидуваат дека нивото на морето во Албанија ќе се зголеми за меѓу 40 и 105 сантиметри до 2100 година поради климатските промени.

За проблемите придонесуваат и уништувањето на шумите, нерегулирањето на реките што го забрза нивниот тек и неконтролираната урбанизација долж брегот. Сето ова ја оштети природната одбрана на областа.

„Проблемот е што речиси сите елки се исечени за градежни цели, со што се оштетени природните системи“, вели 66-годишниот Бесник Зара, фрлајќи ја јадицата во морето.

На планините околу Тирана видливи се последиците од ерозијата која ја оштети и внатрешноста. Ова се должи на уништувањето на шумите и реките кои го зафаќаат блиското вештачко езеро.

Езерото кое го снабдува главниот град со вода за пиење веќе може да се смета за жариште на ерозија, рече Дику. За да се справат со проблемот, властите забранија сеча во областа во 2016 година.

Тие, исто така, ветија дека ќе ги одржат своите ветувања на Конференциите на ОН за климатски промени во Париз и Глазгов и почнаа да носат нови закони.

„Криминалот против животната средина според кривичното право ќе се третира како злосторство против човештвото, имотот или ќе се поистоветува со организиран криминал“, предупреди министерот за внатрешни работи Блед Цучи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!