Вие имате прво да ја знаете вистината

Франција затвори проблематична Џамија: Имамот пред скоро преминал во ислам, па почнал со радикални проповеди

Џамијата во Бове, град со 50.000 жители, на околу 100 километри северно од Париз, ќе остане затворена шест месеци, објави префектурата на регионот Оаз каде што се наоѓа Бове.

Се вели дека проповедите таму поттикнуваат омраза, насилство и „промовира џихад“.

Овој потег уследи две недели откако министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин рече дека започнал процедура за затворање на локацијата бидејќи имамот таму „ги таргетира христијаните, хомосексуалците и Евреите во неговите проповеди“. Тоа, рече министерот, е „неприфатливо“.

Локалните власти беа законски обврзани да започнат десетдневен период за собирање информации пред да преземат акција, но за АФП денес изјавија дека џамијата сега ќе биде затворена во рок од два дена.

Локалниот дневен весник Куријер Пикар овој месец објави дека имамот на џамијата неодамна преминал во ислам.

Адвокатот на здружението што ја води џамијата изјави за АФП дека поднело жалба за укинување на забраната.

Адвокатот Самим Болаки рече дека судското рочиште по жалбата ќе се одржи во рок од 48 часа.

Властите рекоа дека имамот, за кога здружението тврди дека тој само повремено проповедал и сега е суспендиран, всушност е редовно присутен во џамијата, според официјалниот документ на АФП во кој се наведуваат причините за неговото затворање.

Во него се наведува дека имамот го нарекол џихадот, израз за војна против непријателите на исламот, „должност“ и ги пофалил своите борци како „херои“ кои го штителе исламот од западното влијание.

Тој, исто така, ги опиша немуслиманите како „непријатели“, се наведува.

„Терористичката закана останува на многу високо ниво“, а затворањето беше „со цел да се спречат терористички акти“, се вели во документот.

Претходно оваа година, француската влада објави дека ќе ги засили проверките на местата за богослужба и здруженијата за кои постои сомневање дека шират радикална исламска пропаганда.

Одлуката следеше по атентатот на учителот Семјуел Пети во октомври 2020 година, кој беше цел на онлајн кампања против него поради прикажување на контроверзни карикатури на пророкот Мухамед објавени од сатиричното списание Шарли Ебдо за време на час по граѓанско образование.

Министерството за внатрешни работи овој месец соопшти дека околу 100 џамии и муслимански молитвени сали од вкупно повеќе од 2.600 во Франција биле под истрага во последните месеци под сомнение дека шират „сепаратистичка/радикална“ идеологија.

Шест локации беа истражени со цел да се затворат врз основа на француските закони против екстремизмот и исламистичкиот сепаратизам, се вели во соопштението.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!