Вие имате прво да ја знаете вистината

Шпионски сектор, компанија која соработува со ЦИА: Каде Себастијан Курц најде нова работа?

Мистериозната компанија Палантир, основана од претприемачот Питер Тил со поддршка на ЦИА, е новата работа на поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц.

Да потсетиме, Курц поднесе оставка во октомври оваа година под зголемен притисок од корупцискиот скандал.

Сега поранешен лидер на Австриската народна партија (ОВП), тој планира да се пресели во САД, каде ќе работи како менаџер за контроверзна компанија, честа мета на активисти за граѓански слободи и човекови права.

Компанијата е основана во 2003 година од Тил со група други технолошки инвеститори. Тил, кој исто така беше еден од ко-основачите на PayPal, тврдеше дека Palantir ќе користи софтвер сличен на системите за откривање измами на PayPal за „да го намали тероризмот додека ги штити граѓанските слободи“.

Но, компанијата веќе привлече внимание со изборот на имиња и инвеститори.

Со многу необичен избор на име, кој предизвикува повеќе негативни отколку позитивни конотации, компанијата започна уште еден контроверзен потег – доби инвестиција од 2 милиони долари од непрофитната инвестициска компанија In-K-Tel – една од компаниите во сопственост на ЦИА, да и обезбеди на шпионската агенција најсовремена технологија за поддршка на нејзините активности.

Компанијата растеше бавно, најмногу благодарение на договорите со владините агенции. Во април 2010 година, таа се здружи со Томсон Ројтерс, сопственик на водечката светска новинска агенција, за да ја продаде својата софтверска алатка за квантитативна анализа.

До 2013 година, компанијата имаше долгорочни договори со најмалку 12 американски владини агенции – вклучувајќи ги ЦИА, Националната безбедност, Агенцијата за национална безбедност (НСА), ФБИ, Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), американските маринци, воздухопловните сили, Командни специјални сили, Воена академија на САД, Заедничка организација за надминување на импровизирани закани, Комитет за одговорност и транспарентност на реконструкцијата и Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца.

Минатата година Палантир започна да работи и за британскиот јавен здравствен систем во борбата против пандемијата на коронавирус. Но, компанијата станува сè поконтроверзна. Во 2014 година, таа беше под лупа на медиумите поради нејзината соработка со Американската служба за имиграција и царина (ICE). Иако водечките луѓе тврдеа дека соработуваат со агентите на ICE само за откривање криминалци, истрагата на непрофитниот медиум Intercept покажа дека за ICE Palantir софтверот е клучен во депортацијата на сите имигранти.

Компанијата беше под истрага и од британскиот парламент во 2018 година, кога беше обвинета од поранешниот лидер на Кембриџ аналитика, Кристофер Вајли, кој рече дека двете компании одржувале состаноци и дека Палантир користел податоци незаконски собрани во скандалот со аналитиката на Кембриџ.

Компанијата се најде и во медиумите поради подготвеноста да соработува со Пентагон во Maven Project. Станува збор за тајна програма за развој на вештачка интелигенција, која првично ја спроведуваше Google, но компанијата го напушти проектот по масовниот протест на сопствените работници.

Станува збор за технологија која на крајот може да доведе до автономни вооружени роботи – беспилотни летала и други авиони кои би можеле да пукаат без човечка наредба. Набргу откако Google го напушти Maven во 2018 година, Палантир ја презеде улогата на Google во развојот на технологии за кои критичарите веруваат дека се борбена вештачка интелигенција.

Компанијата излезе на берза минатата година, каде цената на нејзините акции скокна од 7,25 долари на повеќе од 10 долари преку ноќ, а денес тие се продаваат по 18,9 долари, со што пазарната вредност на компанијата достигна речиси 38 милијарди долари.

Австриски Кронен цајтунг пишува дека Курц за засега непознатото раководно место ќе добива годишна плата од околу половина милион евра и дека најверојатно ќе започне со работа во февруари следната година. Курц не е единствениот член на австриската политичка елита кој почнал да работи за компанија присутна во 150 земји.

Патот му го отвори поранешната бизнис директорка на австриските социјалдемократи (СПО), Лаура Рудаш, која ја напушти политиката во 2015 година на 33 години и се вработи во Палантир. Откако стана најмладиот канцелар во австриската историја, Себастијан Курц денес има само 35 години и се надева на нова кариера надвор од политиката, доколку на крајот обвинувањата за корупција не го задржат во земјата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!